لینک های دسترسی

Breaking News

گلوله باری در یک مرکز خریداری در دنمارک سه کشته برجا گذاشت


پولیس دنمارک امروز چهارم جولای (۱۳ سرطان) گفت که در اثر گلوله باری یک مهاجم در یکی از مراکز خریداری در کوپنهاگن،‌ پایتخت آن کشور، سه نفر کشته شدند.

سورن توماسن،‌ رییس پولیس کوپنهاگن، به خبرنگاران گفت که در این گلوله باری چهار نفر جراحات شدید و چندین نفر زخم های سطحی برداشته اند، اما وضعیت صحی آنان قناعت بخش است.

آقای توماسن گفت که کشته شدگان دو شهروند ۱۷ سالۀ دنمارک و یک شهروند ۴۷ سالۀ روسیه اند.

پولیس گفته است که یک مرد ۲۲ سالهٔ‌ دنمارکی در ارتباط به این گلوله باری دستگیر شده است، اما افزود که هیچ علامتی وجود ندارد که این حمله را با "عمل تروریستی" ربط دهد و گمان می‌رود که حمله کننده به تنهایی عمل کرده است.

مقامات امنیتی گفته اند که فرد حمله کننده در گذشته خدمات روان درمانی دریافت کرده بود.

رسانه‌های محلی تصاویری را نشر کرده اند که مشتریان وحشت زده از این مرکز خریداری را در حال فرار نشان می‌دهد.

این در حالی است که در حملهٔ مشابه هفته گذشته در اوسلو، پایتخت ناروی، دو نفر کشته شدند.

پیش از این، دنمارک در سال ۲۰۱۵ میلادی شاهد حملهٔ تندروان بود که در اثر آن، دو نفر کشته شدند و شش پولیس زمانی زخمی شدند که یک مرد مسلح در بیرون محوطهٔ یک مرکز فرهنگی که میزبان مناظره در مورد آزادی بیان بود، گلوله باری کرد.

این مرد سپس در بیرون یک کنیسهٔ یهودیان در مرکز کوپنهاگن یک نفر دیگر را نیز کشت. در آن زمان، فرد مهاجم نیز در گلوله باری متقابل پولیس کشته شد.

تا حال هیچ فرد و یا گروهی مسوولیت حملهٔ روز یکشنبه در دنمارک را بر عهده نگرفته است. اما پیش از این،‌گروه دولت اسلامی یا داعش به تاریخ ۱۷ اپریل سال روان میلادی تعهد کرد که" انتقام" مرگ رهبر پیشین این گروه را می‌گیرد.

این گروه از حامیان‌اش خواست تا با استفاده از وضعیت جنگی در اوکراین،‌ حملات‌شان را در کشورهای اروپایی راه‌اندازی کنند.

خبرگزاری فرانس پرس بر اساس یک پیام صوتی منسوب به این گروه که در تلگرام نشر شده،‌گزارش داده که در آن گفته شده است "با توکل به خداوند،‌ مبارزهٔ پربرکت را" برای انتقام مرگ ابو ابراهیم القریشی،‌ رهبر پیشین داعش که سخنگوی سابق این گروه نیز بود،‌ "اعلام می کنیم".

ابو عمر المهاجر، سخنگوی جدید این گروه، با اشاره به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین،‌ از حامیان گروه دولت اسلامی یا داعش خواسته است تا با استفاده از فرصت موجود "جنگ صلیبی‌ها با یکدیگر" حملات‌شان را در اروپا از سر بگیرند.

به گفتهٔ قصر سفید و مقام‌های دفاعی ایالات متحده،‌ ابو ابراهیم القریشی، رهبری پیشین داعش، در اوایل فبروری ۲۰۲۲ میلادی در شمال سوریه پس از آن کشته شد که برای جلوگیری از دست‌گیری‌اش توسط قوای ایالات متحده، بمی را که در خانه‌اش جاسازی کرده بود، انفجار داد.

XS
SM
MD
LG