لینک های دسترسی

Breaking News

متیس: پاکستان باید تلاش هایش را دو برابر سازد


این نخستین سفر جیم متیس منحیث وزیر دفاع ایالات متحده به پاکستان میباشد
این نخستین سفر جیم متیس منحیث وزیر دفاع ایالات متحده به پاکستان میباشد

جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، از مقامات نظامی و ملکی پاکستان خواسته است تا تلاش های شان را برای سرکوب تندروان که حملات در افغانستان را از قلمرو پاکستان سازماندهی می کنند، دو برابر افزایش دهند.

وزیر دفاع ایالات متحده که دوشنبه به اسلام آباد رسید، گفت باوجود آن که پاکستان در مبارزه با دهشت افگنی پیشرفت های داشته است، اما به اقدامات بیشتر آن کشور نیاز است.

آقای متیس قبل از رفتنش به اسلام آباد، گفته بود که در سفر به پاکستان در نظر ندارد تا آن کشور را تنبیه کند، بلکه انتظار دارد تا اسلام آباد به تعهدات خود در مبارزه با دهشت افگنی، پابند بماند.

وزیر دفاع ایالات متحده در کنار دیدار با صدراعظم پاکستان، امروز با لوی درستیز اردوی پاکستان و رئیس ادارۀ استخبارات آن کشور یا آی.ایس.آی نیز ملاقات کرد.

آقای متیس ماه گذشته هشدار داده بود که ایالات متحده پیش از "اتخاذ اقدامات لازمی" مایل است تا "یک بار دیگر" با پاکستان کار کند و مقام های این کشور را به توقف حمایت از تندروان وادارد.

حکومت ایالات متحده مدعی است که پاکستان از گروه های تندرو چون شبکۀ حقانی و طالبان افغان حمایت می‌کند، دو گروهی که به انجام حملات بر نظامیان امریکایی و ناتو در افغانستان متهم اند. اما مقام های پاکستانی این اتهامات را رد می‌کنند.

رئیس جمهور ایالات متحده، حدود چهار ماه قبل حین اعلام استراتیژی جدید اش، پاکستان را به حمایت از افراطیان مسلمان دهشت افگن متهم کرد. اما شاهد خاقان عباسی، صدراعظم آن کشور امروز در دیدارش با وزیر دفاع امریکا گفت که "پاکستان در جنگ علیۀ تروریزم متعهد است" و اضافه کرد که "هیچ کسی، بیش از پاکستان، طرفدار تأمین صلح در افغانستان نیست".

صدراعظم پاکستان در حالی این اظهارات را بیان میدارد که جنرال جان نیکلسن، قوماندان عمومی ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان در جریان همین هفته گفت که "ما مستقیماً و واضحاً با پاکستانی های دیده ایم. اما تا حال شاهد کدام تغیر نبوده ایم."

وزیر دفاع ایالات متحده در حالی به پاکستان رفته که الیس ویلز، معاون وزارت خارجۀ آن کشور امروز به کابل رفته و در یک دیدار با عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت افغانستان، پاکستان را به همکاری نکردن در مبارزه با دهشت افگنی متهم کرد.

XS
SM
MD
LG