لینک های دسترسی

Breaking News

تنش تازۀ نور با ارگ؛ تبادله آتش در اطراف فرماندهی پولیس بلخ


حوالی ساعت ۲:۳۰ بعد از ظهر امروز پنجشنبه در اطراف فرماندهی امنیه بلخ در شهر مزارشریف درگیری صورت گرفته است.

وزارت داخله گفته است که هنگام ورود فرمانده جدید امنیه بلخ به فرماندهی پولیس، افراد مسلح غیرمسؤول با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

پس از مخالفت عطامحمد نور، والی پیشین بلخ با معرفی فرمانده جدید پولیس آن ولایت، صبح روز پنجشنبه، نیروهای قطعه ۸۸۸ پولیس در بخش‌هایی از شهر مزارشریف در حالت آماده باش قرار گرفتند.

همچنان پولیس، مانع بازشدن دوکان‌ها، مارکیت‌های تجارتی در این شهر شد. زیارتگاه حضرت علی در قلب شهر، دوکان‌های اطراف این مکان در بخش‌های شرقی و جنوبی مزارشریف مسدود است؛ اما شماری از دوکان‌ها به دلیل عدم آگاهی از وضعیت، باز اند.

همچنان چندین نهاد دولتی مثل بانک‌های دولتی و خصوصی در مزارشریف به دلیل نگرانی‌ها باز نشده اند. دوکانداران در مزارشریف در عقب دروازه‌های بسته دوکان‌هایشان گروه گروه نشسته اند و انتظار وضعیت مطلوب برای آغاز کار شان را دارند.

این وضعیت پس از آن به میان آمد که عطامحمد نور، والی پیشین بلخ به برکناری اکرم سامع، فرمانده پیشین این ولایت واکنش تند نشان داد و آن را "توطیۀ ارگ برای برهم زدن آرامش و امنیت" مردم خواند.

پس از برکناری اکرم سامع، فرمانده پیشین بلخ، عبدالرقیب مبارز به جای وی شام روز چهار شنبه وارد مزارشریف شد؛ اما به گفتۀ مقام‌های حکومتی در بلخ، معرفی وی به دلیل کشیدگی‌ها، به تأخیر آفتاد.

منیرفرهاد سخنگوی والی بلخ به صدای امریکا گفت: "به خاطر معرفی‌شدن و نشدنش جلسه جریان دارد در مقام ولایت بلخ، تا هنوز وقت است که بگویم معرفی می‌شود یا نمی‌شود. هنوز جلسات و میانجیگری بین شورای ولایتی و شورای ملی و کسانی که از مرکز آمده با مقام ولایت جریان دارد، دیشب آمدند و ما در جریان نبودیم و با تیم همراه و تیم نظامیانش".

عبدالقیوم جامی یکی از دوکانداران گفت: "امروز وقتی آمدیم طرف دوکان، دیدیم که بسته است، رنجر پولیس آمد، پولیس گفت دوکان‌ها را باز نکنید که ضرر می‌کنید، از دولت می‌خواهیم که به ضرر مردم کار نکنند. یک دوکان ما ۱۵۰۰ کرایه است، ما چگونه این را پیدا کنیم؟".

مهدی اکبری یکی از باشندگان بلخ گفت: "برای ما حکومت اشرف غنی و عطا دیگران مهم نیست، برای ما امنیت مهم است، مهم نیست که کی قدرت را می‌گیرد، مهم این است که هرکی حکومت را می‌گیرد باید برای مردم کار پیدا کنند، به جای اینکه مردم فرار کنند باید امنیت داشته باشند و کار کنند".

درین میان، پولیس بلخ کشیدگی‌ها برای معرفی فرمانده جدید این ولایت را می‌پذیرد و همچنان تاکید دارد که نیروهای پولیس مانع بازشدن دوکان‌ها و بازارها نشده است.

عادل شاه عادل سخنگوی پولیس بلخ گفت "موضوع معرفی قومندان امنیه جدید بود که یک سلسله موضوعات پیش آمده و بالای این موضوع بزرگان صحبت دارند و امیدوارم که حل شود، شما در گذشته در جریان بودید موضوع تفاهمنامه بین حکومت و والی اسبق بوده و موضوع از این قرار است".

به ادعای عطا محمد نور، والی پیشین بلخ، بر اساس توافقی که میان وی و ارگ وجود دارد، باید فرمانده امنیه بلخ، از افراد وابسته به حزب جمعیت باشد.

خوشحال سادات معین وزارت داخلۀ افغانستان در صفحۀ تویتر خود انگیزه تبدیلی فرمانده سابق این ولایت را ناتوانی وی در تامین امنیت و مدیریت بهتر وضعیت عنوان کرده است.

XS
SM
MD
LG