لینک های دسترسی

Breaking News

رژیم غذای مدیترانه یی بیماری های قلب را کم میکند


یک پژوهش جدید مسما به رژیم غذایی مدیترانه یی نشان می دهد که مصرف روزمرۀ روغن زیتون، مغزیات، لوبیا، ماهی، گوشت سفید (گوشت مرغ)، میوه جات و سبزیجات، برای سلامتی قلب اجزای ضروری می باشد.

این پژوهش پنج سال به درازا کشید و محصول آزمایشات گسترده و دقیقاً مدیریت شده است. نتایج این پژوهش نشان می دهد که با صرف رژیم یاد شده می تواند حملات قلبی، سکته ها و مرگ و میر ناشی از بیماری های قلب را ۳۰ در صد کاهش داد.

پژوهشگران در پوهنتون بارسلونا نزدیک به ۷۵۰۰ فرد کاهل را در اسپانیا مورد آزمایش قرار دادند. هیچ یکی از این افراد بیماری قلب نداشتند اما سگرت دود می کردند، اضافه وزن یا مصاب بیماری شکر بودند و یا هم عوامل خطرزا برای ابتلا به بیماری های قلب و رگ ها در نزد شان دیده می شد.

این افراد به دو دسته تقسیم شدند تا یکی از رژیم غذایی حاوی مقدار کم روغن استفاده کند و دیگر رژیم غذایی شبیه مناطق مدیترانه یی را به مصرف برسانند. دستۀ نخست در پیگیری این پلان دشواری داشتند.

پس این پژوهش غذا های معمول عصری، با مصرف گوشت سرخ، نوشابه های شیرین و غذا هایی را که به گونۀ تجارتی پخته می شوند با رژیمی مقایسه کردند که از این نوع غذا ها دوری می جوید.

برخی کارشناسان امور غذایی از نتایج این پژوهش نقد کرده می گویندکه بیماری های قلبی و سکته ها در میان افرادی نیز دیده می شود که از رژیم غذایی مدیترانه یی استفاده می کنند. همچنان به گفتۀ آنان مصرف زیاد مغزیات و روغن زیتون خود می تواند سایر مشکلات صحی را به بار آورد.

اما متخصصین بیماری های قلب از این پژوهش تمجید کرده می گویند که نتایج آن مهر تایید بر اهمیت غذا در کاهش خطر بیماری های قلب است. این پژوهش در وبسایت ژورنال طبی نیو انگلند (The New England Journal of Medicine's) به نشر رسیده است.
XS
SM
MD
LG