لینک های دسترسی

Breaking News

بریتانیا: القاعده میخواهد حملات بزرگ را بر غرب انجام دهد


نمایی از حملۀ دهشت افگنی سال ۲۰۰۱ بر شهر نیویارک

اداره استخبارات نظامی بریتانیا یا MI5 روز پنجشنبه گفت که تندروان القاعده در سوریه حملاتی در غرب را دسیسه می کنند که باعث تلفات سنگین شود.

اندریو پارکر، رئیس این اداره گفته است که تندروان ممکن سیستم های حمل و نقل یا محلات معروف را هدف قرار دهند. پارکر هشدار داد که احتمال زیاد دارد که بر بریتانیا حمله صورت گیرد.

این مقام استخبارات بریتانیا علاوه کرد که یک گروه اصلی دهشت افگنان القاعده در سوریه این حملات را پلانگذاری می کنند.

رئیس این ادارۀ استخبارات بریتانیا گفت که آن اداره در ماه های اخیر از سه دسیسۀ دهشت افگنی مرگبار علیه بریتانیا جلوگیری کرده است.

او افزود: "ما با سطح بسیار شدید تهدید مواجه ایم که مبارزه با آن پیچیده است و به نظر نمیرسد که به شکل گسترده برای مدت زمانی، کاهش یابد."

این مقام بریتانیا خواستار تعقیب گسترده نظارت بر مخابرات تندروان در انترنت شد. او علاوه کرد"محلات تاریکی که تندروان در آن علیه ما دسیسه ریزی کنند و ما را آسیب رسانند در حال افزایش است."

پارکر نیز گفت" ما باید دسترسی بیشتر به مخابرات داشته باشد و زمانی که دلیل خوبی نزد ما باشد، باید معلومات مرتبط به آن را به دست بیاوریم."

پایگاه مخابرات حکومت بریتانیا سال گذشته گفت که تویتر و فیس بوک برای تندوران اهمیت دارد و این شبکه ها باید دسترسی بیشتر را به خدمات امنیتی دهند.

پارکر، این اظهارات را در یک سخنرانی نادر علنی در لندن اظهار داشت. او از این قبل در ماه اکتوبر سال ۲۰۱۳ در ملا عام سخنرانی کرده بود. این سخنرانی رئیس استخبارات نظامی بریتانیا قرار بود پیش از حملۀ مسلحانه در پاریس نشر شود.

تهدید القاعده

القاعده در ماه سپتمبر سال ۲۰۰۱ میلادی در ایالات متحده در حدود سه هزار نفر را کشت. تندروانی که از این گروه الهام گرفته بودند در ماه جولای سال ۲۰۰۵ در حملات انتحاری ۵۲ نفر را در لندن کشتند.

اسامه بن لادن، رهبر شبکۀ القاعده در سال ۲۰۱۱ توسط نیروهای ویژۀ ایالات متحده در پاکستان کشته شد و به نظر میرسد که تهدید این شبکه بر کشور های غربی در این اواخر کاهش یافته است.

اما کارمندان استخبارتی در اروپا و ایالات متحده نگران اند که تندروان القاعده که از پاکستان به سوریه آمده اند – به باور تحلیلگران استخباراتی- ممکن بخشی از دسیسۀ یک حمله بزرگ علیه غرب باشند.

تهدید تندروان غربی

منشی عمومی خدمات امنیتی ادارۀ اسخبارات نظامی بریتانیا گفته است که در حدود ۶۰۰ افراطگرای بریتانیایی به سوریه رفته اند و اکثریت شان با گروه تندروی پوسته اند که خود را " دولت اسلامی" میخواند و بخشی های از سوریه و عراق را تصرف کرده است.

این گروه که یک شاخۀ انشعابی القاعده است، در تلاش به منظور ایجاد فشار بر ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده که جنگجویان آنان را در سوریه بمبارد میکند، دو ژورنالست و یک تبعۀ امریکایی و دو کارمند امدارسانی بریتانیایی را سر بریده اند.

کشور های غربی از پیوستن اتباع شان با گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه شدیداً نگران اند.

بریتانیا، قرار است در ماه جاری قانونی را تصویب کند که براساس آن پاسپورت های اتباع آن کشور که با گروه های مسلح ارتباط دارند، ضبط یا باطل میشود. از برگشت بریتانیایی های که برای جنگیدن رفته اند، جلوگیری خواهد شد.

دیود کامرون، صدر اعظم بریتانیا گفته است که بدون رسیدگی به آزمون خارجی های که برای شعلور ساختن منازعه به شرق میانه میروند، گزینه دیگری وجود ندارد.

صدر اعظم بریتانیا سال گذشته گفت:"به زودی لایحۀ ضد دهشت افگنی را در بریتانیا معرفی خواهیم کرد. پولیس در بنادر صلاحیت بیشتر خواهد داشت تا از سفر کردن مظنونین جلوگیری کنند و برگشت اتباع بریتانیا به این کشور را مانع شوند، مگر این که آنان بر اساس شرایط پیشنهادی ما عمل کنند."

غربی های که برای جنگ در سوریه و عراق با گروه های افراطی پیوسته اند، با بم های ساعتی تشبیه شده اند.

در سراسر اروپا در تلاش برای هماهنگ سازی ستراتیژی های ضد دهشت افگنی، نشست های فرامرزی و جلسات سطوح بلند استخباراتی صورت گرفته است. تشریک استخباراتی در محراق توجه قرار دارد تا تصمیم اتخاذ گردد که با جهادی های بازگشت کننده چگونه برخورد صورت گیرد.

XS
SM
MD
LG