لینک های دسترسی

Breaking News

تفاوت در آرای شهروندان امریکایی یهودی مذهب


شهروندان امریکایی در خارج از کشور، حق رای دهی در انتخابات را دارند

یک نظر سنجی حاکی است که از میان پنج امریکایی مقیم اسرائیل، چهار آن، رای غیابی خود را به مت رامنی داده اند.

اگر چه شهروندان امریکایی یهودی در داخل کشور بیشتر متمایل به افکار و برنامه های حزب دموکرات بوده اند اما گفته میشود اکثریت امریکایی های مقیم اسرائیل در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری، به مت رامنی، نامزد حزب جمهوری خواه رای داده اند.

پاولا مارکویتز، باشنده بیت المقدس که قبلاْ در نیوجرسی زندگی میکرد میگوید: "امیدوارم و دعا می کنم که مت رامنی پیروز شود. او هر آنچه را که می گوید، انجام خواهد داد. بارک اوباما برای اسرائیل، یهودیان و برای امریکا خوب نیست."

مت رامنی در جریان مبارزات انتخاباتی بارک اوباما را به سردی روابط با اسرائیل متهم نمود و گفت او برای تقویت روابط با صدراعظم اسرائیل کار خواهد کرد.

اما رئیس جمهور اوباما این انتقادات را نادرست خوانده میگوید، روابط امریکا و اسرائیل مثل همیشه مستحکم و پابرجا بوده است.

نظر سنجی بحث برانگیز

بر اساس نظر سنجی یک نهاد تحقیقاتی بنام (آی وت اسرائیل)، هشتاد و پنج در صد از رای دهندگان امریکایی مقیم اسرائیل، به مت رامنی رای داده اند. گفته میشود در حدود ۱۶۰ هزار شهروند امریکایی واجد شرایط رای دهی، در اسرائیل بسر میبرند.

شهروندان امریکایی که در جریان انتخابات خارج از کشور باشند میتواند با فرستادن رای شان از طریق پُست در انتخابات سهم بگیرند.

اما شهروندان امریکایی مقیم مناطق تحت اداره خودمختار فسطین، نظریات متفاوتی دارند.

مسامی عواد، یک باشنده بیت لحم که شهروند امریکایی هم است، از پرداخت رئیس جمهور اوباما به معضله اسرائیل-فلسطین ناامید بنظر میرسد.

"از رئیس جمهور امریکا، از رئیس جمهور خود می خواهم تا سخت بکوشد و صلح را در این سرزمین بیآورد. صلح به معنای حمایت از یک گروه و یا گروهی دیگر نیست. صلح به مفهوم حامی فلسطین علیه حامی اسرائیل نمی باشد. صلح به معنای یکجا کردن هر دو جناح، مذاکره و حل درگیری ها برای همیشه می باشد."

اما ملیشه های اسلامی حماس که باریکه غزه را در اختیار دارند، می گویند کاندیدان در ایالات متحده امریکا روی منافع خود می اندیشند، و نمیتوان روی هیچ یک از آنان حساب نمود.
XS
SM
MD
LG