لینک های دسترسی

Breaking News

مردم ۱۳ عضو مظنون یک گروه جنایت‌پیشه را در هایتی زنده آتش زدند


پولیس و شاهدان روز دوشنبه ۲۴ اپریل (چهارم ثور) گفتند ساکنان پورتو پرنس، پایتخت هایتی، ۱۳ عضو یک گروه جنایت‌پیشه را سنگسار کردند و سپس آنان را زنده آتش زدند.

پیش از این، ملل متحد هشدار داده بود که ناامنی در پایتخت هایتی به سطح مشابه کشور‌های رسیده است که در حال جنگ استند.

قوای امنیتی پورتو پرنس با نشر اعلامیه‌ای گفته است که "پولیس هنگام تلاشی یک مینی بس که حامل افراد مسلح بود، اسلحه و سایر تجهیزات را کشف و ضبط کرد. علاوه بر این، متاسفانه بیش از ۱۲ فردی که در این موتر سفر می‌کردند،‌ توسط جمعیتی از مردم به قتل رسیدند.''

پولیس نه شماری دقیق قربانیان را مشخص نکرد و نه چگونگی شرایطی را بیان کرد که مردم ساحه این افراد را به قتل رساندند.

خشونت‌ها در پورتو پرنس قبل از طلوع ‌آفتاب زمانی آغاز شد که اعضای یک گروه جنایت‌پیشه وارد چندین ساحهٔ مسکونی شدند. به گفتهٔ‌ شاهدان، اعضای این گروه به چور و چپاول خانه‌ها پرداختند و بر ساکنان محلی حمله‌ور شدند.

یکی از باشندگان پورتو پرنس به خبرگزاری فرانس پرس گفت که صدای انفجار ساعت ۰۳:۰۰ صبح به وقت محل وی را از خواب بیدار کرد و گفت که ''اعضای باند بر ما حمله کردند. صدای فیر شنیده می‌شد.''

یک باشندهٔ دیگر پورتو پرس گفت:‌ "اگر گروه‌های جنایت‌پیشه بیایند و بر ما حمله کنند، ما از خود دفاع می‌کنیم. ما نیز سلاح داریم. ما قمه‌های خود را داریم. ما سلاح‌های شان را می‌گیریم. ما فرار نخواهیم کرد."

او در ادامه گفت: "مادرانی که می‌خواهند از کودکان شان محافظت کنند، می‌توانند آنان را به جای دیگر بفرستند."

یک خبرنگار فرانس پرس تایید کرده است که ده‌ها خانواده در ساحهٔ که خشونت‌ها رخ داد، مجبور به ترک‌ خانه‌های شان شدند.

او گفت:‌ ''مردان، زنان و کودکان پای پیاده از ساحه فرار کردند و فقط اشیای شخصی و بیک خود را انتقال دادند."

این در حالی است که بر اساس گزارش ملل متحد،‌ وقوع قتل‌ها و اختطاف در هایتی افزایش یافته است.

انتونیو گویترش، منشی عمومی ملل متحد، با نشر گزارشی گفته است که گروه‌های مسلح در هایتی به خاطر گسترش قلمرو‌های شان در پورتو پرس در برابر هم رقابت می‌کنند.

بر اساس تخمین سازمان ملل متحد، گروه‌های جنایتکار کم و بیش ۶۰ در صد پورتو پرنس، پایتخت هایتی، را کنترول می‌کنند و در آنجا دست به خشونت می زنند که شامل به آتش کشیدن خانه‌ها نیز می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها، در ماه‌های اخیر شمار قتل‌های که در هایتی گزارش شده است، ۲۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد. در سه ماه نخست ۲۰۲۲ میلادی، ۶۷۳ قتل در هایتی گزارش شده بود، در حالیکه از اول جنوری تا ۳۱ مارچ ۲۰۲۳، این رقم به ۸۱۵ قتل افزایش یافت.

علاوه بر آن، شماری اختطاف‌ها نیز در این مدت ۶۳ درصد افزایش یافته است— از ۳۹۱ نفر در سه ماه نخست ۲۰۲۲ به ۶۳۷ اختطاف در سه ماه نخست ۲۰۲۳ افزایش یافته است.

بر اساس گزارش ملل متحد، مردم هایتی هنوز هم از یکی از بدترین بحران‌های حقوق بشری رنج می‌برند.

درگیری‌ها میان اعضای گروه‌های مسلح و پولیس نه تنها افزایش یافته، بلکه خشونت‌بار تر شده و سبب تلفات غیرنظامیان نیز شده است.

به گفتهٔ مقامات، در جریان درگیری‌های که بین ۱۴ تا ۱۹ اپریل میان گروه‌های غیر مسوول متخاصم در هایتی رخ داد، نزدیک به ۷۰ نفر که شامل ۱۸ زن و دو کودک می‌شود، کشته شدند.

XS
SM
MD
LG