لینک های دسترسی

Breaking News

مودی: مسلمانان هند از قانون جدید شهروندی نترسند


نرندرا مودی، صدراعظم هند گفته است که مسلمانان هند نباید از قانون جدید شهروندی هراس داشته باشند.

آقای مودی روز پنج شنبه ششم فبروری (۱۷دلو) در سخنرانی در پارلمان هند، احزاب مخالف را به "ترویج تبلیغات پاکستان" برای ایجاد ترس متهم کرد. او گفت که حزب کانگرس و دیگر احزاب سیاسی مخالف حکومت هند، تظاهرات سرتاسری را علیه قانون اعطای شهروندی تحریک کرده اند.

بر اساس قانون جدید شهروندی هند، به جز مسلمانان، به سایر مهاجرانی که پیش از سال ۲۰۱۵ از افغانستان، پاکستان و بنگله‌دیش به هند فرار کرده اند، شهروندی این کشور اعطا می‌شود.

حامیان این قانون می گویند که این قانون پاسخی درمقابل تبعیض مذهبی در جاهای دیگر است و مهاجران مسلمان که در این قانون گنجانیده نشده اند می توانند طبق قانون سال ۱۹۵۵ درخواست اخذ شهروندی دهند. اما منتقدان می‌گویند که این قانون، حمله بر قانون اساسی سیکولار هند توسط حکومت ملی‌گرای هند به رهبری نرندرا مودی، صدر اعظم هند است.

آقای مودی افزود که قانون جدید به هیچ وجه تاثیری بالای مردم هند، چه مسلمان، سیک یا مسیحی ندارد. او گفت:" پاکستان می‌کوشد تا از هر نیرنگی جهت فریب دادن مسلمانان هند کارگیرد".

نرندرا مودی همچنین اشاره کرد که جواهر لعل نهرو، نخستین صدر اعظم هند نیز در مورد زندگی فلاکت بار هندوها در پاکستان، بعد از جدایی پاکستان از شبه قاره هند در سال ۱۹۴۷ میلادی، ابراز نگرانی کرده بود.

در همین حال، عمران خان، صدر اعظم پاكستان که در یک گردهمایی در کشمیر زیر ادارۀ پاكستان سخنرانی می‌کرد، از مودی انتقاد کرده و او را به تخطی از حقوق بشر متهم کرد.

صدر اعظم پاکستان گفت که مودی کشمیر زیر ادارۀ هند را به یک زندان بزرگ تبدیل کرده و إبراز امیداوری کرد که به‌زودی کشمیری‌های هند استقلال خود را حاصل کنند.

XS
SM
MD
LG