لینک های دسترسی

Breaking News

ملاقات محب با شریف؛ واکنش‌های تند مقامات پاکستانی و افغان 


حمد الله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان دیروز با نواز شریف، صدر اعظم پیشین پاکستان در لندن ملاقات کرد؛ نشستی که واکنش‌های تند مقامات پاکستانی را در قبال داشت.

بر اساس اعلامیهٔ شورای امنیت ملی افغانستان، در این ملاقات هر دوجانب بر پالیسی عدم مداخله در امور کشورهای همدیگر و احترام متقابل توافق کردند.

در واکنش به این ملاقات، چوهدری فواد حسین، وزیر اطلاعات و نشرات حکومت فدرال پاکستان گفته است که مشاور امنیت ملی افغانستان، پاکستان را "فاحشه خانه" خوانده است و آقای شریف را مخاطب قرار داده افزوده است که چرا افرادی که از پاکستان نفرت دارند به ملاقات او می‌روند.

او نگاشته است: "چرا تمام نفرت کنندگان پاکستان از اجیت دووال (مشاور امنیت ملی هند) تا محب از قصر مجلل شما در لندن دیدن می‌کنند؟"

در یک واکنش دیگر، شهباز گل، معاون صدر اعظم پاکستان در امور روابط سیاسی گفته است که ملاقات‌های آقای شریف واضح ساخته است که او در پی کدام هدف است.

آقای گل در یک تویت نوشته است که از ملاقات با فردی که پاکستان را "دشنام کثیف" داده بر میاید که اجندای نواز شریف چه است.

پس از واکنش‌ها و انتقادات مقامات پاکستانی بر این ملاقات،‌ وحید عمر مشاور رییس جمهور افغانستان در امور روابط عامه و استراتیژیک بر مداخلهٔ پاکستان در امور افغانستان انتقاد کرد.

آقای عمر در صفحهٔ تویتراش در پاسخ به این دو مقام پاکستانی نگاشته است: "مشاور امنیت ملی ما فقط با رهبر مخالف سیاسی شما ملاقات کرد. به نظر می‌رسد که شما ملول شده اید. تصور کنید. شما تروریست‌های را تجهیز و آموزش می‌دهید که همه روزه مردم من را می‌کشند. شما به آنان پناهگاه امن فراهم می‌کنید، به آنان پول جمع‌آوری می‌کنید و آنان را در شفاخانه‌های تان درمان می‌کنید."

آقای عمر همچنان نگاشته است که پاکستان در طرح حملات دهشت افگنی بر مردم افغانستان تروریستان را کمک می‌کند.

او در خطاب به مقامات پاکستانی گفته است که تصور کنید که این عمل چقدر افغان‌ها را رنج می‌دهد.

مقامات افغان همواره پاکستان را به کمک با تندوارنی متهم می‌کند که به گفتهٔ آنان در افغانستان دست به حملات دهشت افگنی می‌زنند؛ اتهامی که پاکستان آنرا رد می‌کند.

در این اواخر، واکنش‌های تند میان مقامات افغان و پاکستانی به گونهٔ آشکار در رسانه‌های اجتماعی و در اعلامیه‌های رسمی رد و بدل می‌شود.

XS
SM
MD
LG