لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت داخله: کمک‌های امریکا به نظامیان افغان تغییر نکرده است


سرپرست وزارت داخله افغانستان می‌گوید که در کمک‌های امریکا به نظامیان افغان هیچ تغییری نیامده؛ اما تاکید دارد آن کشور حق دارد که بودجه‌اش را در هرجایی بخواهد مصرف کند.

یک مقام امریکایی روز پنجشنبه (۲۰ ثور) گفته بود که بخشی از پولی که دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا قرار است از آن برای اعمار دیوار در مرز مکسیکو استفاده کند، از پول‌هایی تامین خواهد شد که برای نیروهای امنیتی افغانستان هزینه شده بود.

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله افغانستان در پاسخ به کاهش کمک‌های امریکا و هزینه کردن این پول به ساختن دیوار مکسیکو توسط ایالات متحده گفت: "این سیاست داخلی امریکا است که چطور و در کجا بودجه‌اش را مصرف می‌کند، ما در راستای تطبیق برنامه‌ها و هماهنگی که با نیروهای امریکایی داریم در قسمت تمویل و حمایت قاطع هیچ نوع تغییر را با این ارقام نمی‌بینیم".

خبرگزاری رویترز بدون ذکر نام از قول یک مقام امریکایی گزارش داده است که برای تامین بودجه ساخت دیوار مکسیکو، ۶۰۴ میلیون دالر از پول‌هایی برداشته شده است که برای نیروهای امنیتی افغانستان پس‌انداز شده بود.

سرپرست وزارت داخله افغانستان همچنان افزود که با گذشت هر روز توانایی نظامیان افغان بیشتر و قادر شده که در برابر تهدیدها مقابله اند.

وی افزود: "نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان روز به روز ظرفیت‌های شان بالاتر و قویتر می‌شود...من مطمین هستم که با چنین ظرفیت‌ها، ما قادر به دفاع مستقلانۀ از افغانستان و تمام تهدیدها هستیم".

برخی کارشناس نظامی به این باور دارند که با کاهش کمک‌های امریکا به نیروهای امنیتی افغان، این نیروها با مشکلاتی رو به رو خواهند شد.

حی گل سلیمان خیل، جنرال بازنشستۀ افغان به صدای امریکا گفت: " اگر امریکا پول را کمک نکند، طبعاً مشکلات را به وجود می‌آورد چرا که این سنجیده شده و این خلا باید پر شود؛ حالا که بیش از ۶۰۰ میلیون دالر امریکا کمک نمی‌کند، دولت افغانستان مجبور است از بودجه خود آن را تامین کند".

سال گذشته اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان گفت بود که در صورت قطع کمک‌های امریکا، نیروهای امنیتی کشورش بیش از شش ماه در برابر گروه‌های تروریستی دوام نخواهند آورد.

XS
SM
MD
LG