لینک های دسترسی

Breaking News

برخورد با پولیس اسراییل؛ بیش از ۳۰۰ فلسطینی زخمی شد


پولیس اسراییل و معترضان فلسطینی روز دوشنبه دهم می (۲۰ ثور) نیز در مسجد الاقصی در بیت المقدس درگیر شده و نیروهای امنیتی اسراییل بر معترضان فلسطینی که به سوی شان سنگ پرتاب می‌کردند، از گاز اشک آور، بم های دودی و گلوله‌های رابری کار گرفت.

جمعیت حلال احمر فلسطین گزارش داده است که کم و بیش ۳۰۵ فلسطینی در این رویداد زخمی شده اند که وضعیت هفت نفر آنان وخیم گزارش شده است. مسوولان اسراییلی نیز گفته اند که ۲۱ منسوب پولیس اسراییل در برخورد با معترضان فلسطینی زخمی شده اند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده است که پولیس اسراییل صبح دوشنبه برای بیرون راندن فلسطینیان از درون مسجد الاقصی ده‌ها گلولۀ رابری، دودی و گاز اشک آور را در داخل محوطۀ مسجد بر معترضان پرتاب کرد.

شهر بیت المقدس به ویژه مسجد الاقصی در ماه رمضان شاهد تنش و برخورد میان معترضان فلسطینی است که مناسک ماه رمضان را در این مکان مقدس برگزار کرده و نیروهای اسراییلی که مانع تجمع نمازگزاران فلسطینی در این مکان می‌شدند.

پس از این برخوردها، اسراییل با انتقادات فزایندۀ بین‌المللی روبرو شد، تا جاییکه شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است امروز پشت درهای بسته در مورد وضعیت در بیت‌المقدس جلسه دایر کند.

جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده ناوقت یکشنبه با میر بین شبت، همتای اسراییلی خود صحبت کرده است. قصر سفید با نشر اعلامیه‌ای گفته است که آقای سولیوان ضمن ابراز "نگرانی جدی" از وضعیت، از اسراییل خواسته است تا "برای حفظ آرامش، اقدامات مناسب را پی بگیرد."

با اینحال، بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل روز دوشنبه در واکنش به انتقادات بین المللی گفته است که اقدامات اسراییل در بیت المقدس به خاطر اعادۀ نظم و قانون بوده است. او گفته است که اسراییل به تامین حقوق کسانی که در این مکان عبادت می‌کنند، عزم راسخ دارد.

اوفیر گندلمن، یکی از سخنگویان آقای نتنیاهو در یک پیام تویتر ضمن نشر تصاویر معترضان فلسطینی که بر پولیس اسراییل سنگ و چوب پرتاب می‌کنند، ادعا کرده است که "افراطی‌های فلسطینی پیش از پیش طرح شورش‌ها را ریخته بودند".

اما ایمن عوده، سیاستمدار شناخته شدۀ عرب اسراییلی گفته است که برخورد تبعیض آمیز پولیس اسراییل با فلسطینان سبب بروز خشونت‌ها شده است. آقای عوده در یک کنفرانس خبری گفت: "هرجاییکه اشغال باشد، در آنجا مقاومت وجود خواهد داشت."

XS
SM
MD
LG