لینک های دسترسی

Breaking News

دیدار محب و ملابرادر با مقام‌های اوزبیکستانی


عکس: آرشیف

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان برای دیدار با مقام‌های اوزبیکستانی وارد تاشکند پایتخت آن کشور شده است.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که آقای محب با مقام‌های عالیرتبۀ اوزبیکستان در مورد روند صلح، همکاری‌های منطقه‌ای و مبارزه با دهشت افگنی و قاچاق مخدرات صحبت خواهد کرد.

همزمان با این، طالبان با نشر اعلامیه‌ای گفته اند که عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجۀ اوزبیکستان و عصمت الله ارگاشیف، نمایندۀ ویژۀ آن کشور در امور افغانستان شام یکشنبه (سوم مارچ) با ملا عبدالغنی برادر در قطر دیدار کرده است.

طالبان گفته اند که آقای کاملوف در این دیدار، از آمادگی کشورش برای تسهیل روند صلح افغانستان خبر داده است.

اوزبیکستان در سال‌های پسین تلاش کرده است تا نقش فعال و بارزی در روند صلح افغانستان داشته باشد.

مقام‌های اوزبیکستانی در اگست سال گذشتۀ میلادی نیز با هیات طالبان به ریاست شیر محمد عباس استانکزی، در تاشکند دیدار کردند.

اوزبیکستان چند ماه پیش نشست ۲۳ کشور و سازمان جهانی را در مورد افغانستان میزبانی کرد و از طالبان خواست که به فراخوان صلح محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان که خواستار مذاکرات بدون قید و شرط با طالبان شده بود، پاسخ مثبت بدهند.

اهمیت اوزبیکستان در حل معضل افغانستان

اوزبیکستان با ۱۴۴ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان از ناحیۀ گسترش شورشگری اسلامگرایان به ویژه "حرکت اسلامی اوزبیکستان" نگرانی دارد، گروهی که گفته می شود از گذشته روابط نزدیک با طالبان داشته است.

فعالیت حرکت اسلامی اوزبیکستان سبب شد که تاشکند نیز چندین بار از حمایت پاکستان از گروه‌های آشوبگر و دهشت افگن انتقاد کند.

پس از مرگ اسلام کریموف، رئیس جمهور پیشین اوزبیکستان، شوکت میرضیایوف، رئیس جمهور کنونی آن کشور در صدد گسترش نقش کشورش در منطقه بر آمد.

در می ۲۰۱۸، آقای میرضیایوف به واشنگتن سفر کرد و به مقام‌های امریکایی وعده داد که در روند صلح افغانستان با امریکا هم گام خواهد بود و برای تسهیل این روند میانجیگری خواهد کرد.

از دید شماری از تحلیلگران غربی، اوزبیکستان به دلیل داشتن ارتباطات خوب با شمار زیاد طرف‌های مطرح در روند صلح افغانستان، برای ایفای نقش در این روند مناسب پنداشته می‌شود. اوزبیکستان هم روابط خوب با مسکو دارد و نیز از ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ میزبان پایگاه نظامی امریکا بود.

سامویل رامانی، تحلیلگر کانادایی مستقر در بریتانیا به این باور است که عضویت اوزبیکستان در پیمان شانگهای، این کشور را با چین که قدرت مطرح در منطقه است، نزدیک می‌سازد.

آقای رامانی در مقاله‌ای به مجلۀ دیپلومات نگاشته است که از رهگذر تاریخی، اوزبیکستان با آنکه در گذشته از گسترش نفوذ روسیه در منطقه نگرانی هایی داشته است، در حال حاضر روابط نسبتاً خوبی با مسکو دارد.

بهبود در روابط تاشکند و مسکو با رویکار آمدن حکومت رئیس جمهور میرضیایوف رونما شد و به گفتۀ آقای رامانی مسکو نیز تلاش‌های اوزبیکستان را در قضیۀ افغانستان حمایت خواهد کرد.

از سوی دیگر، اوزبیکستان با شماری از طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان، به ویژه با عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان روابط داشته است.

از دید آقای رامانی، اوزبیکستان بر خلاف شماری از کشورها، روابط خود را با پاکستان در تعادل نگه داشته است، هرچند تاشکند هر از گاهی پاکستان را به خاطر حمایت از گروه های تندور در افغانستان ملامت کرده است.

افزون بر این، به گفتۀ آقای رامانی قدرت‌های جهان نیز بر این نکته توافق نظر دارند که اوزبیکستان در حل منازعۀ افغانستان می‌تواند واسط بی طرف باشد.

XS
SM
MD
LG