لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: دور بعدی گفتگوهای صلح تا دوهفتۀ دیگر برگزار می شود


رئیس جمهور افغانستان گفت که دیگر به هیچ کسی التماس نمی کند

رئیس جمهور افغانستان گفت که دور جدید گفتگوهای صلح در جریان دو تا سه هفتۀ آینده برگزار خواهد شد و طرفها در این دیدار، خواسته های خود را به گونۀ تحریری مطرح خواهند کرد.

محمد اشرف غنی محل دقیق برگزاری این نشست را مشخص نساخت، اما با اطمینان گفت که دورهای بعدی گفتگوها به صلح پایدار در افغانستان منجر خواهد شد.

رئیس جمهور افغانستان از تمام افغانها خواست تا برای تامین صلح پایدار در کشورشان با حکومت همکاری و از پروسۀ صلح حمایت کنند.

آقای غنی بار دیگر گفت که افغانستان و پاکستان در ۱۴ سال گذشته درگیر جنگی بوده که به گفتۀ وی باید این جنگ اعلام ناشده پایان می یافت. او افزود که از این پس جز به "بزرگان قومی و خانواده های شهدا" به هیچ کس دیگری التماس نخواهد کرد.

هرچند رئیس جمهور افغانستان در مورد محل دقیق برگزاری دور بعدی گفتگوهای صلح معلومات ندارد، محمد عاصم والی پروان که عضو هیأت صلح حکومت افغانستان در نشست مری بود، چند روز پیش به صدای امریکا گفت که شاید دور بعدی گفتگوها در چین یا بازهم در پاکستان باشد.

حمایت ملا عمر از صلح

در همین حال رهبر طالبان افغان در پیامی به مناسبت عید، گفتگوهای جاری صلح میان نمایندگان طالبان و حکومت افغانستان را به منظور پایان بخشیدن به جنگ تایید کرد.

ملا محمد عمر در این پیام نبرد جنگجویان طالب را توجیه کرده و گفته است "در کنار جهاد مسلحانه، رسیدن به هدف مقدس خویش از راه های صلح آمیز و فعالیت سیاسی یک امر مشروع و بخش اهم سیاست نبوی است."

در پیام عیدی خود، ملا عمر به مردم اطمینان داده است که از رویکار آمدن دوبارۀ "امارت اسلامی" هراس نداشته باشند، زیرا چنین تحول، با رویدادهای پس از فروپاشی رژیم کمونیستی متفاوت خواهد بود.

ملا عمر گفته است "این بار، در هر کنج و کنار کشور پیشرفتهای انجام شدۀ مشروع حفظ خواهد شد، دارایی های ملی و دستاوردها و پیشرفت های سکتور خصوصی محفوظ خواهد بود، و به حیثیت اقوام و شخصیت های کشور احترام گذاشته خواهد شد."

رهبر طالبان افغان در حالی مشروعیت گفتگوهای صلح را توجیه می کند که هفتۀ گذشته هیأت صلح حکومت افغانستان با نمایندگان طالبان در پاکستان دیدار کردند. گفته شد که در این نشست نمایندۀ شبکۀ حقانی و شورای کویته نیز شرکت داشت.

  • 16x9 Image

    نجیب‌الله احمدیار

    نجیب‌الله احمدیار کار با رسانه‌ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه‌های رادیویی، تلویزیونی و دیجیتلی کار می‌کند. 

XS
SM
MD
LG