لینک های دسترسی

Breaking News

مراسم یادبود از داکتر نجیب در خوست برگزار شد


شماری از باشندگان ولایت خوست، عمدتاً جوانان، مراسم یادبود داکتر نجیب‌الله، رییس جمهور پیشین افغانستان را برگزار کرده و از تلاش‌های وی برای آوردن صلح در افغانستان به نکویی یاد کردند.

چند روز پیش مراسم یادبود از داکتر نجیب که قرار بود با حضور طرفداران وی در خیمۀ لویه جرگه در کابل برگزار شود، به دلیل مخالفت‌ شماری از سران احزاب پیشین جهادی لغو شد.

به گزارش خبرنگار صدای امریکا، شمار زیاد شرکت کنندگان مراسم یادبود داکتر نجیب در خوست، جوانان، استادان و محصلان پوهنتون، فعالان مدنی و شاگردان و معلمان مکاتب بودند.

فریدالله قربان، فعال مدنی در ولایت خوست در این مراسم از داکتر نجیب به عنوان "قهرمان صلح" و "نخستین فدایی و قربانی صلح" کرد.

آقای قربان گفت که برای صلح که افغان‌ها آزروی آن را دارند، قربانی‌های زیادی داده شده است که "در صدر این قربانی‌ها داکتر صاحب نجیب قرار داشت."

درست ۲۴ سال پیش از امروز، در نخستین روز ورود گروه طالبان به شهر کابل، جنگجویان آن گروه داکتر نجیب و برادرش شاهپور احمدزی را از دفتر ملل متحد در ساحۀ وزیر اکبر خان کابل بیرون کرده و سپس اجساد آن دو را در چهار راهی آریانا به دار آویختند.

اختلافات به خاطر یادبود از ۲۴مین سالروز درگذشت داکتر نجیب بازتاب گسترده در شبکه‌های مجازی نیز داشته است. طرفدران آقای نجیب از وی به عنوان قهرمان یاد کرده و مخالفان از وی به نام "قصاب و قاتل" یاد کرده اند.

اما شاه جهان عزیزی، یکی از بزرگان قومی ولایت خوست در مراسم روز سه شنبه ۲۹ سپتمبر (هشتم میزان) از طرفداران داکتر نجیب خواست که با یک "استدلال منطقی" راه نجیب را دنبال کنند.

افزون بر برگزاری این مراسم، شماری از جاده‌های ولایت خوست با عکس‌های داکتر نجیب مزین شده بود. این نخستین بار است که مراسم یادبود داکتر نجیب در خوست برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG