لینک های دسترسی

Breaking News

چرا سالروز مرگ داکتر نجیب در خیمه لویه جرگه برگزار نشد؟ 


حامیان داکتر نجیب الله، رییس جمهور پیشین افغانستان می‌خواستند ۲۴مین سالروز کشته شدن او را در خیمه لویه جرگه کابل برگزار کنند‌، اما به آنان اجازه داده نشد.

کمیسیون برگزاری این مراسم می‌گوید که حکومت در نخست اجازه برگزاری این محفل را در خیمه لویه جرگه داده بود،‌ اما سپس به گونهٔ "شفاهی" با آن مخالفت کرد.

احمد شاهین، رییس این کمیسیون به تاریخ ۲۶ سپتمبر (پنجم میزان) به صدای امریکا گفت: "در دقایق اخیر خبر رسید که به گونهٔ‌ شفاهی، که معلوم نیست از جانب کی، دروازه خیمه لویه جرگه را به روی ما بستند."

آقای شاهین گفت که بر اساس قوانین افغانستان، برگزاری مراسم یادبود رییس جمهوری پیشین حق مسلم آنان است و هر فردی که از آن جلوگیری کرده است باید تحت پی‌گرد عدلی و قضایی قرار گیرد.

این در حالی است که روز گذشته، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در یک مکتوبی که امضای شماری از رهبران پیشین جهادی نیز در آن درج شده بود، از حکومت افغانستان خواست تا جلو این مراسم را بگیرد.

بر اساس گزارش‌ها، طالبان ۲۴ سال پیش در همین روز وارد کابل شدند و سپس نجیب الله، رییس جمهور و برادراشِ، شاهپور احمدزی را از دفتر ملل متحد بیرون کشیده و در چهاراهی آریانا حلق آویز کردند.

هرج و مرج در مقابل خیمه لویه جرگه

حامیان رییس جمهور پیشین در اعتراض به این تصمیم حکومت، خواستند وارد خیمه شوند.

ثابت احمدزی، یکی از اعتراض کنندگان گفت که به آنان اجازهٔ ورود به خیمه داده نشد و آنان تدابیر برگزاری این محفل را در مقابل دروازهٔ خیمه گرفتند.

او افزود که برخی از حامیان حزب اسلامی تلاش کردند این محفل را اخلال کنند،‌ اما با واکنش تند آنان مواجه شدند: " آنان با دنده‌های چوبی بر ما حمله کردند، اما با وجود آنکه تعداد‌ آنان در حدود ۶۰ تا ۷۰ نفر بود و تعداد ما به ده‌ها می‌رسید، توانستیم آنان را از ساحه بیرون کنیم."

حزب اسلامی افغانستان تا اکنون به گونهٔ رسمی در این مورد تبصره نکرده است.

در جریان زد و خورد میان حامیان نجیب الله و گلبدین حکمتیار، صدای فیر نیز شنیده شد،‌ اما وزارت داخله گفته است که پولیس برای پایان زد و خورد، دست به فیر‌های هوایی زد.

XS
SM
MD
LG