لینک های دسترسی

Breaking News

فعالان در ننگرهار از 'افزایش ناامنی' اعتراض کردند


برخی از زنان و فعالان جامعه مدنی ولایت ننگرهار به دلیل افزایش ناامنی‌ها در این ولایت اعتراض کرده و در یک حرکت نمادین "جنازه امنیت ننگرهار" را در جاده‌های این ولایت به دوش کشیدند.

فعالان شکایت داشتند که ناامنی‌ها به ویژه "کشتارهای هدفمند" در شهر جلال‌آباد و برخی از ولسوالی دیگر این ولایت افزایش یافته است.

لایبه، یکی از معترضان در ننگرهار روز دوشنبه نهم دسمبر (۱۸ قوس) به صدای امریکا گفت: "وضعیت امنیتی خراب است، مانند داکتر ناکامورا، مردم به قتل می‌رسند و اما دولت هیچ توجه نمی‌کند. ما از این وضعیت نگرانی و هراس داریم و از دولت مرکزی خواهان توجه به امنیت ننگرهار هستیم".

مقدسه احمدزی، یکی از فعالان جامعه مدنی، هدف از این حرکت نمادین و اعتراض زنان ننگرهاری را متوجه ساختن نهادهای امنیتی به وضعیت امنیت این ولایت به ویژه شهر جلال‌آباد بیان کرد.

خانم احمدزی گفت: "این‌جا وضعیت امنیتی روبه وخامت است، برای ما نگران‌کننده است و زمینه کار و تحصیل برای ما محدود شده است".

پولیس ننگرهار تا اکنون در این مورد واکنش نشان نداده است؛ اما دفتر مطبوعاتی ولایت ننگرهار می‌گوید که وضعیت امنیتی این ولایت بهبود یافته است.

عطا الله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار گفت: "راهپیمایی حق هر افغان است؛ اما در چوکات قانون باشد. نهادهای امنیتی تلاش‌های شبانه‌روزی دارند، دست آوردها دارند و وضعیت در کنترول نهادهای امنیتی است. وضعیت امنیتی در ننگرهار بهبود یافته است".

فعالان جامعه مدنی به ویژه زنان ننگرهاری در حالی از وضعیت امنیتی در این ولایت ابراز نگرانی کرده اند که هفته گذشته افراد مسلح ناشناس در مربوطات حوزه اول امنیتی شهر جلال‌آباد یک امدادگر جاپانی‌ را با پنج همکار افغانش کشتند.

احمد ضیا سراج، سرپرست امنیت ملی افغانستان هفتۀ گذشته گفته بود که طالبان در میدان‌های نبرد تلفات سنگینی را متقبل شده اند؛ از این‌رو شیوۀ جنگ و شورشگری خود را تغییر داده و به ترور شخصیت‌ها اقدام می‌کنند.

XS
SM
MD
LG