لینک های دسترسی

Breaking News

کاهش تولید و تجارت مخدرات در بدخشان


مسوولان مدیریت مبارزه با مواد مخدر قومندانی امنیه بدخشان می‌گویند که پس از مسلط شدن گروه طالبان در افغانستان تولید و قاچاق مواد مخدر در این ولایت ۸۰ در صد کاهش پیدا کرده است.

شفیق‌الله حفیظی، مدیر مبارزه با مواد مخدر ولایت بدخشان به صدای امریکا گفت: "بعد از سقوط جمهوریت و رویکار آمدن حکومت امارت اسلامی، پرسونل مدیریت مبارزه با مواد مخدر با کمترین امکانات توانسته چندین عملیات را در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت راه اندازی کنند."

آقای حفیظی اضافه کرد که در این عملیات به مقدار هشت کیلوگرام شیشه و انواع مختلف مواد نشه آور به شمول هیرویین٬ چرس٬ شراب٬ تابلیت کا، از نواحی مختلف شهر فیض‌آباد و ولسوالی‌های این ولایت جمع آوری و ۲۵ نفر در پیوند به فروش و قاچاق مواد مخدر بازداشت و به سارنوالی معرفی شده است.

از سوی دیگر مسوولان این اداره ادعا دارند که در حکومت قبلی در چندین ولسوالی این ولایت از جمله کشم، درایم، ارگو و اشکاشم، کارخانه‌های تولید مواد مخدر فعالیت‌های گسترده در بخش تولید مواد مخدر و انگيزهٔ قوی برای كشت كوكنار در این ولایت وجود داشته که حالا این گرایش کاسته شده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان در نخستین کنفرانس خبری‌اش در ماه اگست سال ۲۰۲۱ تعهد کرد که این گروه کشت و قاچاق مواد مخدر را محدود خواهد کرد.

او در آن کنفرانس خبری ضمن تقاضا از جامعۀ جهانی برای فراهم آوری معیشت بدیل برای دهقانان افغان گفت: "به هموطنان خود و به جهان اطمینان کامل می‌دهیم که افغانستان دیگر مرکز تولید مواد مخدر نخواهد بود".

این در حالی است که بر اساس گزارش ماه جون سال ۲۰۲۱ ملل متحد، طالبان در ۲۰ سال گذشته برای تمویل شورشگری شان از کشت و تجارت مواد مخدر کار گرفتند و یکی از منابع خوب درآمد برای این گروه بود.این گروه در سال ۲۰۲۰ در حدود ۴۶۰ میلیون دالر از کشت و فروش مواد مخدر به دست آورد.

مدیریت مبارزه با مواد مخدر قوماندانی امنیه بدخشان با اشاره به اینکه آنان روی انکشاف برنامه‌های کشت بدیل برای دهقانان در بهار سال آینده برنامه‌هایی در دست دارند، از دهقانان و مردم خواست در امر مبارزه با کشت و تولید مواد مخدر در این ولایت با آنان همکاری کنند.

XS
SM
MD
LG