لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین فضانورد زن به کره ماه می‌رود


ادارهٔ ملی تحقیقات فضایی امریکا (ناسا) جزییات تازه‌ای از پروژه "آرتمیس" را منتشر کرد که شامل برنامه‌های مختلف بشمول فرود نخستین فضانورد زن‌، و فضانورد مرد بعدی بر کره ماه در سال ۲۰۲۴ است.

این جزییات که در وبسایت ناسا منتشر شده است، شامل بخش‌های گوناگونی است ‌و آگاهی‌های ارزشمندی را در اختیار دوستداران اکتشافات فضایی قرار می‌دهد.

ناسا در ۱۸ ماه گذشته به برنامه‌های ۴ ساله کاوشگری خود برای ایجاد بستری برای حضور در سطح کره ماه تا پایان دهه کنونی سرعت بخشیده است.

اعزام دوباره انسان به ماه چالش بزرگی برای ناسا محسوب می‌شود. این اداره آخرین مأموریت اکتشافی خود در این کره را در سال ۱۹۷۲ با موفقیت انجام داده بود.

جیم برایدنستاین، رییس ناسا، ضمن قدردانی از حمایت هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات از برنامه‌های این سازمان، از چگونگی پیشرفت پروژه حضور امریکا در ماه در قرن ۲۱ ابراز رضایت کرد.

به گفته جیم برایدنستاین، ناسا علاوه بر تقویت برنامه‌های اکتشافی خود، در حال اصلاح بودجه و ساختار این سازمان است.

او افزود که رفتن به کره ماه با هدف اکتشافات علمی، مزایای اقتصادی، و الهام بخشی به نسل جدیدی از کاوشگران صورت می‌گیرد، و در عین حال نخستین گام‌های بشر در مسیر سیاره سرخ خواهد بود.

جزییات پروژه آرتمیس

ناسا در بخش‌های دیگری از گزارش رسمی خود، چگونگی پیشرفت پروژه "آرتمیس"را بیان می‌کند و به تشریح مهم‌ترین نکات علمی فناوری، مأموریت‌های انسانی، و همچنین مشارکت‌ها با بخش خصوصی و بین‌المللی می‌پردازد. به گفته ناسا این مشارکت‌ها به این سازمان اطمینان می‌دهد که در اکتشافات و دست‌یابی به هدف بلندپروازانه خود، یعنی فرود دوباره فضانوردان بر روی کره ماه، در مسیر درستی قرار دارد.

راکت قدرتمند جدید ناسا، سیستم پرتاب فضایی "اس‌ال‌اس"، و سفینهٔ فضایی "اوریون" بیش از هر زمان دیگری به نخستین پرتاب یک‌پارچه خود نزدیک استند.

ساخت سفینهٔ فضایی اوریون اخیراً به پایان رسیده است و پژوهشگران در حال آزمایش موتور مرحله اصلی، و چهار موتور متصل به آن استند.

آرتمیس۲ با سرنشین

ناسا برای بررسی وضعیت عملکرد، کیفیت حمایتی، و قابلیت‌های ارتباطی، یک راکت "اس‌ال‌اس" و یک سفینهٔ اوریون را به صورت همزمان، در دو مرحله آزمایشی به اطراف کره ماه خواهد فرستاد.

نخستین مأموریت آرتمیس در سال ۲۰۲۱ با سفینهٔ بدون سرنشین است؛ ولی آرتمیس۲ که در سال ۲۰۲۳ انجام می‌شود، با سرنشین خواهد بود.

در طرح مرحله یک، ناسا به جزییات بیشتری درباره آزمایش جدید عملیات گردش در اطراف کره ماه در جریان مأموریت "آرتمیس ۲" می‌پردازد.

ناسا ضمن آماده‌سازی و انجام مراحل آزمایشی پروازی، مأموریت‌های رباتیک خود را از سال ۲۰۲۱ آغاز می‌کند و دو بار در سال، ابزار و وسایل مورد نیاز خود را از طریق سفینه های شرکت‌های خصوصی به کره ماه ارسال می‌کند.

براساس برنامه کنونی، مأموریت "آرتمیس ۳" و‌‌ بازگشت انسان به ماه در سال ۲۰۲۴ انجام می‌شود و فضانوردان در قطب جنوبی این کره فرود خواهند آمد.

به گفته ناسا، فضانوردان با راکت "اس‌ال‌اس" به فضا می‌روند و پس از طی ۲۴۰ هزار مایل (حدود ۳۹۰ هزار کیلومتر)، با سفینهٔ اوریون به مدار ماه می‌رسند.

آنها سپس سوار بر یکی از واسطه های فرودی، که توسط شرکت‌های خصوصی ساخته شده است، بر سطح ماه فرود می‌آیند.

لباس‌های جدید و مدرن

البته این احتمال نیز وجود دارد که آنها ابتدا راهی ایستگاه فضایی "گیت‌وی" در مدار کره ماه شوند تا پیش از سوار شدن بر واسطهٔ فرودی، تجهیزات و وسایل مورد نیاز خود را که در این مرکز انتقال داده شده، جمع‌آوری کنند.

لباس‌های جدید و مدرن که نسبت به مدل‌های پیشین انعطاف‌پذیری بیشتری دارد، به فضانوردان توانایی بیشتری می‌دهد و آنها بهتر روی سطح ماه حرکت می‌کنند.

این فضانوردان پس از فرود بر ماه، نمونه‌هایی را جمع‌آوری می‌کنند و در مدت نزدیک به هفت روز، به انجام طیف وسیعی از آزمایش‌های علمی در این کره می‌پردازند.

آنها پس از پایان تحقیقات خود با استفاده از واسطهٔ فرودی به مدار ماه بازمی‌گردند و سوار بر فضاپیمای اوریون راهی زمین می‌شوند.

مراحل ساخت ایستگاه فضایی "گیت وی" که قرار است در مدار کره ماه باشد، به سرعت در حال انجام است. ناسا برای این پروژه بر دو محور اصلی‌ تمرکز دارد که شامل نیرو و پیش‌رانش‌ برای پرتاب، و سکونت و تدارکات در مدار ماه است.

ساختار این ایستگاه به گونه‌ای است که حتی قادر خواهد بود به صورت مستقل و بدون حضور فضانوردان نیز عمل کند.

آرتمیس ۴ برای استقرار ۲ فضانورد در ایستگاه فضایی

ادارهٔ ملی تحقیقات فضایی امریکا (ناسا)، پیش از اعزام فضانوردان به ماه، دو مجموعه ابزار علمی را برای پژوهش‌های مقدماتی خود در در نظر گرفته است تا به بررسی وضعیت آب و هوای مدار این کره بپردازد.

در حالی که ناسا هنوز برای استفاده از ایستگاه فضایی "گیت وی" در مأموریت "آرتمیس ۳" تصمیم نهایی را اتخاذ نکرده است، ولی در "آرتمیس ۴" و مأموریت‌های بعدی، سفینهٔ اوریون خدمه را به این ایستگاه خواهد برد.

هنگامی که اوریون به "گیت وی" می‌رسد، ۲ نفر از فضانوردان در این ایستگاه خواهند بود، و دو نفر دیگر توسط واسطهٔ فرودی به سطح ماه می‌روند.

این ایستگاه فضایی به تدریج و با همکاری شرکای بین‌المللی تکمیل می‌شود و به فضانوردان امکان می‌دهد تا در آینده مأموریت‌های طولانی‌تری را در ماه انجام دهند.

ناسا در اوایل سال میلادی جاری، جزییاتی از طرح خود برای حضور پایدار در سطح ماه را منتشر کرده بود که بر ایجاد زیربناهای برای ایجاد پایگاهی در این کره برای ‌انجام پروژه‌های تحقیقاتی متمرکز است.

این طرح شامل پایگاه آرتمیس، تحقیقات جدید، سیستم‌های تأمین نیرو، زیستگاه‌ها و موارد دیگری در سطح کره ماه است که برای عملیات اکتشافی طولانی در آینده ضروری است.

در جریان برنامه آرتمیس، روبات‌ها و انسان‌، به جستجو و استخراج منابع مانند آب می پردازند که می‌توانند به سایر منابع قابل استفاده از جمله اکسیجن و سوخت تبدیل شوند.

از طرفی با تنظیم دقیق ‌و همچنین ایجاد قابلیت‌های جدید برای اعزام و حرکت فضانوردان، آنها مسافت بیشتری را در این کره طی کرده و مناطق جدیدی از ماه را کشف خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG