لینک های دسترسی

Breaking News

مریخ‌نورد ناسا در جستجوی نشانۀ حیات به مریخ رفت


ادارۀ تحقیقات فضایی ایالات متحده (ناسا) نسل جدید مریخ‌نورد را برای کاوش در مورد نشانۀ احتمالی حیات در گذشته در سیارۀ مریخ، به فضا پرتاب کرد.

مریخ‌نورد موسوم به "پشتکار" صبح روز پنجشنبه ۳۰ جولای (نهم اسد) توسط راکت "اطلس ۵" از پایگاه فضایی کیپ کاناورال ایالت فلوریدا به فضا پرتاب شد.

قرار است مریخ‌نورد پشتکار که یک هیلیکوپتر کوچک نیز در آن تعبیه شده است در فبروری سال آینده به سیارۀ سرخ برسد. این هیلیکوپتر به هدف سنجش میزان نیروی پرواز در جو مریخ شامل این ماموریت ۲.۴ میلیارد دالری شده است.

هیلیکوپتر کوچک ناسا میزان نیروی پرواز را در جو مریخ سنجش خواهد کرد
هیلیکوپتر کوچک ناسا میزان نیروی پرواز را در جو مریخ سنجش خواهد کرد

مریخ‌نورد پشتکار در گودالی در نزدیکی خط استوای مریخ فرود خواهد آمد؛ جاییکه دانشمندان باور دارند در اثر برخورد یک شهاب سنگ بزرگ شکل گرفته و در گذشته‌های دور دریاچه بوده است.

دانشمندان از دیرزمان در مورد نشانه‌های حیات در سیارۀ مریخ مناظره دارند و باور بر این است که میلیاردها سال پیش آب در مریخ موجود بوده است.

در ماه روان میلادی، این سومین سفر از زمین به مریخ است. چند روز پیش امارات متحدۀ عرب و پیشتر از آن چین فضاپیماهایی را به سمت مریخ پرتاب کرده بودند.

نخستین مریخ‌نورد ناسا در سال ۱۹۹۷ بر سطح مریخ نشست، سپس دو مریخ‌نورد دیگر ناسا به این سیاره فرستاده شد تا سطح آن را برای یافتن نشانه‌های موجودیت آب در گذشته، کاوش و بررسی کند.

ایالات متحدۀ امریکا در نظر دارد که در سال ۲۰۳۰ فضانوردان را به مریخ اعزام کند. بخشی از ماموریت مریخ‌نورد پشتکار این است که برای ماموریت‌های آینده آزمایشاتی را در اتموسفیر سرشار از کاربن دای‌اکساید مریخ انجام دهد و دریابد که آیا از آن می‌توان برای فضانوردانی که قرار است در آینده به مریخ می‌روند، آکسیجن قابل تنفس را تولید کرد یا خیر.

مریخ‌نورد پشتکار افزون بر گرفتن عکس از سطح سیارۀ مریخ، نمونه‌هایی از صخره‌های این سیاره را نیز به زمین خواهد آورد.

XS
SM
MD
LG