لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو: افغانستان، عراق نیست


اندرس فو راسموسن، سرمنشی ناتو

سرمنشی ناتو می گوید که با پایان ماموریت نظامی آن سازمان در افغانستان، فصل تازه یی در روابط بین ناتو و افغانستان ایجاد خواهد شد.

اندرس فو راسموسن گفت که با پایان ماموریت ناتو، اوضاع عراق در افغانستان تکرار نخواهد شد. او ظهور گروه تندوری چون دولت اسلامی در عراق را پس از پایان ماموریت ناتو در افغانستان رد کرد.

آقای راسموسن گفت: " بین عراق و افغانستان یک تفاوت واضح وجود دارد. ما در افغانستان در ایجاد یک نیروی قوی امنیتی متشکل از ۳۵۰ هزار سرباز و پولیس کمک کردیم. ما شاهد بودیم که نیروهای امنیتی افغان رهبری عملیات امنیتی را در سال گذشته بر عهده داشتند و این مسؤولیت را به شیوه بسیار حرفه یی انجام دادند."

اندرس فو راسموسن، سر منشی ناتو گفت که ماموریت جدید آموزش، مشوره دهی و کمک به نیروهای افغان از آغاز سال آینده میلادی شروع خواهد شد، اما آغاز این ماموریت بستگی به ایجاد چارچوب حقوقی برای فعالیت های ناتو در افغانستان دارد.

آقای راسموسمن افزود که ناتو اطمینان کامل دارد که نیروهای امنیتی افغان تا پایان سال روان میلادی، مسؤولیت کامل امنیتی افغانستان را بر عهده می گیرند.

سرمنشی ناتو از اینکه دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برای امضای چارچوب حقوقی حضور نیروهای ناتو در افغانستان پس از ۲۰۱۴ ابراز آمادگی نموده اند، ابراز دلگرمی کرد.

منشی عمومی ناتو گفت که امیدوار است تا ماموریت آموزشی ناتو طبق پلان در نخستین روز ماه جنوری ۲۰۱۵ در افغانستان آغاز گردد.

قرار است نشست سران ناتو به روز های پنج شنبه و جمعه در ویلز بریتانیا برگزار شود. یکی از موضوعات عمده در اجندای این نشست ادامۀ ماموریت ناتو در افغانستان است.

مقام های غربی همواره تاکید داشتند که سرنوشت انتخابات افغانستان تا برگزاری این نشست معلوم شود و رئیس جمهور جدید آن کشور در این نشست شرکت کند، اما ادامۀ سردرگمی انتخابات سبب شد که وزیر دفاع افغانستان در نشست ویلز شرکت کند.

XS
SM
MD
LG