لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو: بدون مشارکت حکومت افغانستان در مذاکرات، صلح پایدار ناممکن است


منشی عمومی سازمان پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو گفته است که حکومت افغانستان باید هرچه زودتر در روند جاری مذاکرات صلح دخیل ساخته شود.

ینس ستولتنبرگ در یک کنفرانس خبری در بروکسل گفت که ناتو خواستار نقش اساسی و کلیدی حکومت افغانستان در گفتگوهای صلح است.

مذاکرات صلح افغانستان از تابستان سال گذشته به اینسو به گونۀ بی پیشینه سرعت گرفته است و تا کنون نمایندگان ایالات متحدۀ امریکا چندین بار با مذاکره کنندگان طالبان دیدار و گفتگو داشته اند.

قرار است نشست بعدی میان اعضای گروه طالبان و نمایندگان امریکا در دوحه برگزار شود؛ ولی روز گذشته طالبان اعلام کردند که پیش از آن، نشستی را در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان تشکیل خواهند داد.

طالبان در اعلامیه خود گفتند که قرار است با صدر اعظم پاکستان نیز دیدار کنند. اما این برنامه هنوز از سوی امریکا و یا پاکستان تایید نشده است.

سرمنشی ناتو همچنان گفت که ماموریت آن پیمان در افغانستان اولویت است. او افزود که ناتو از تلاش‌های امریکا به رهبری زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای مصالحۀ افغانستان حمایت کامل می‌کند.

آقای ستوتنبرگ گفت که هر چند پیش بینی در مورد نتایج این گفتگو‌ها ناممکن است، اما گفت که یکی از اهداف اساسی امریکا در گفتگو با طالبان، زمینه سازی برای مذاکرات بین الافغانی است.

سرمنشی ناتو تاکید کرد که بدون نقش اساسی حکومت افغانستان در مذاکرات روان، تامین صلح پایدار در افغانستان ناممکن به نظر می‌رسد.

XS
SM
MD
LG