لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو: به خواست روسیه از بلغاریا و رومانیا خارج نمی‌شویم


پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) روز جمعه ۲۱ جنوری (اول دلو) پیشنهاد روسیه برای اخراج نیروهای این پیمان از بلغاریا و رومانیا را رد کرد.

اوانا لنجسکو، سخنگوی این پیمان گفت که تقاضای روسیه سبب ایجاد اعضای درجه یک و درجه دو در ناتو خواهد شد و "ما آن را نمی‌پذیریم".

خانم لنجسکو گفت: "ما هر نظریه نفوذ در قلمرو اروپا را رد می‌کنیم. ما به شمول دفاع جمعی همیشه در برابر وخیم شدن محیط امنیتی خود، واکنش نشان می‌دهیم. ناتو بیدار است و به صورت دوام‌دار نیازمندی تقویت نیروهایش را در مرزهای شرقی خود، بررسی می‌کند."

در این حال، ملاقات وزرای خارجه امریکا و روسیه به روز جمعه در مورد اوکراین پیشرفت چندانی نداشت. هر دو جانب فقط به دوام گفتگوها تاکید کردند.

جنجال بر سر موضع اوکراین زمانی اوج گرفت که غرب، روسیه را به فراهم‌آوری بیش از صدهزار سرباز و آمادگی برای یک یورش بزرگ علیه اوکراین، متهم کرد.

کرملین در ماه دسمبر از ناتو خواست که به اوکراین عضویت ندهد و نیروهایش را از کشورهای اروپای شرقی بیرون کند.

این پیمان تحت رهبری امریکا، این خواسته‌ها را رد کرده، می‌گوید که با معیارهای اساسی پیمان ناتو در تضاد می‌باشد.

ناتو حال در نظر دارد که با افزایش تنش با روسیه در کشورهای رومانیا و بلغاریا به تقویه نیروهایش اقدام کند.

در حال حاضر، در حدود ۱۰۰۰ سرباز امریکایی در رومانیا مستقر است و این کشور به روز پنجشنبه گفت که ورود سربازان دیگر امریکایی و فرانسوی را نیز خیر مقدم می‌گوید.

رومانیا و بلغاریا هردو، این خواست روسیه را "غیرقابل‌ قبول"خوانده اند.

در یک انکشاف مرتبط، جین ساکی، سخنگوی قصر سفید به روز جمعه ۲۱ جنوری( اول دلو) به خبرنگاران در واشنگتن گفت که قرار است رییس جمهور بایدن با تیم امنیت ملی‌اش در مورد موضع اوکراین به روزهای شنبه یایکشنبه دیدار کند.

وی افزود که در صورت حمله روسیه به اوکراین مسوولیت عواقب ناگوار آن به دوش روسیه خواهد بود، اما تاکید کرده که امریکا و متحدین‌اش به دوام گفتگو‌ها با روسیه ترجیح می‌دهند.

XS
SM
MD
LG