لینک های دسترسی

Breaking News

امنیت ملی: معصوم ستانکزی با طالبان تماس نگرفته است


ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان، گزارش‌های نشرشده در مورد تماس‌های تیلفونی محمد معصوم ستانکزی، رئیس این اداره را با طالبان نادرست خوانده و گفته است که اصلاً چنین تماس‌های با طالبان گرفته نشده است.

یک منبع امنیت ملی افغانستان که نخواست نامش افشا شود، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، گزارش‌هایی که در مورد تماس‌های روزانۀ محمد معصوم ستانکزی با رهبران طالبان و گفتگوی تیلفونی در مورد پیوستن طالبان با سران گروه، در رسانه‌ها نشر شده است، صحت ندارد و این اداره موجودیت چنین ارتباطات و گفتگو را شدیداً رد می‌کند.

شورای امنیت ملی افغانستان نیز با نشر اعلامیه‌ای این گزارش‌ها را بی‌اساس خوانده و رد کرده است.

در اعلامیۀ شورای امنیت ملی آمده است که صلح یکی از اهداف عمده حکومت و خواست "مشروع" مردم افغاستان است، و حکومت وحدت ملی از هر "فرصت ممکن" برای تحقق این آرمان استقبال می‌کند.

در اعلامیه آمده است "پروسه صلح و پیوستن مخالفین با این پروسه از طرف شورای عالی صلح به پیش برده می‌شود و تماس‌های هم که در این مورد گرفته می‌شود، از طریق شورای عالی صلح می‌باشد.

روز گذشته، خبرگزاری ای.پی در گزارشی گفته است که در مورد گفتگو میان طالبان و مقام‌های حکومت افغانستان اسنادی را به دست آورده که در آن گفته شده است "طالبان ظاهراً" آماده شده اند که قانون اساسی افغانستان را بپذیرند. بر اساس آن سند، هنوز طالبان و حکومت افغانستان به صورت کل روی آغاز گفتگوهای صلح موافقه نکرده اند.

همچنان در گزارش خبرگزاری ای.پی، جزئیات گفتگوی آقای ستانکزی با سران طالبان روی ایجاد حکومت مؤقت و برگزاری انتخابات هم نشر شده و ادعا کرده است که طالبان به ایجاد حکومت مؤقت و سپس اشتراک در انتخابات گردن نهاده اند.

طالبان هنوز به صورت واضح، اشتراک شان را در انتخابات تأیید نکرده اند.

وحید مژده، آگاه امور گفته که طالبان هنوز هم به انتخابات آماده نیستند. آقای مژده در گفتگو با رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، تا زمانی که معلوم نگردد که گفتگو در کدام سطح و با کدام سران طالب انجام شده است، گزارش‌ها در مورد گفتگوی طالبان با حکومت افغانستان را نمی‌توان باور کرد.

او گفت که پس از اعلان راهبرد جدید دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، پنداشته نشود که گروه طالبان با حکومت افغانستان حاضر به گفتگو خواهد شد.

این آگاه امور سیاسی تأکید کرد که بر اساس معلومات وی، هیچ گفتگوی میان طالبان و حکومت افغانستان انجام نشده است.

طالبان نیز در مورد گزارش ای.پی هنوز واکنشی نشان نداده اند.

XS
SM
MD
LG