لینک های دسترسی

Breaking News

نیویورک تایمز: حملات پاکستان بر خاک افغانستان و واکنش محتاطانه افغانستان


نیویورک تایمز: حملات پاکستان بر خاک افغانستان و واکنش محتاطانه افغانستان

واشنگتن پست در شماره ١۰ جولای گزارش داده است که تشنج در سرحد افغانستان با پاکستان افزایش یافته است.

روزنامه می نویسد که حملات مرگبار پاکستان بالای خاک افغانستان و حملات شورشیان از افغانستان سبب شده است که روابط دشوار دو کشور که نزدیک به بهبودی بود یکبار دیگر دستخوش موج جدیدی از تنش شود و این نگرانی را بوجود آورد که منازعۀ منطقوی را دامن بزند، خصوصاً، حالا که امریکا درصدد آن است تا حضور نظامیش را در افغانستان کاهش بخشد.

روزنامه از قول مقامات افغان گزارش میدهد که از خاک پاکستان درحدود ٥٠٠ فیر راکت شلیک شده است که باعث هلاکت ۴٠ فرد ملکی در افغانستان گردیده است. درمقابل، پاکستان اعلام داشته است که در اثرحملات شورشیان از خاک افغانستان ٥٥ تن از افراد امنیتی پاکستان کشته شده اند.

واشنگتن پست می افزاید، مقامات در دو طرف سرحد گفته اند که کاهش قوای امریکایی درافغانستان ممکن سبب شود که فعالیت شورشیان درسرحد بین دو کشور افزایش یابد. سرحدات ولایات کنر و ننگرهار کمتر تحت مراقبت قرار دارند و این سبب می شود که شورشیان ازین مناطق فعالیت های خویش را افزایش بخشند.

روزنامه به دوام مطلب می نویسد که مأمورین غربی به درستی نمی دانند کدام چیز باعث ازدیاد تنش میان این دو کشور شده است اما ایشان می گویند ممکن این یک نوع مانوری ازجانب دو کشور باشد تا ازغربی ها درین مورد امتیاز بیشتری کسب کنند یا این که می خواهند در سرحداتی که به درستی نشانی نشده است نفوذ خویش را توسعه بخشند.

واشنگتن پست می نویسد که نمایندگان امریکا، افغانستان و پاکستان در پاکستان باهم ملاقات داشتند و کوشیدند این تشنج کمترشود. رئیس جمهور افغانستان گفته است که نمی خواهد جواب متقابل دربرابر پاکستان بدهد و پاکستان نیز گفته است که شلیک راکت در خاک افغانستان زیاد نبوده و آن هم برای فراردادن شورشیان انجام یافته است.

به نوشته روزنامه با وجود این همه تنش بین دو کشور باقی مانده است. مقامات افغان گفته اند که حتی بعد از وعده قطعی جنرال اشفاق کیانی که این حملات توقف می یابد، شلیک راکتها بر خاک افغانستان هنوز دوام دارد.

اعضای پارلمان افغانستان از حامد کرزی خواستند تا در برابر شلیک راکت ازجانب پاکستان روابط با این کشور قطع گردد. در مقابل یوسف رضا گیلانی درمکالمه تلیفونی به کرزی گفته است که پاکستان از گذشت کار گرفته است و نخواسته است وضع وخیم ترگردد، و روزنامه پاکستانی "داون"، افغانستان را متهم ساخته است که دربرابر جنگی که ممکن ازکنترول خارج گردد، اقدامی نکرده است.

XS
SM
MD
LG