لینک های دسترسی

Breaking News

بررسی نیویورک تایمز روی موضوع تغییر در ترکیب ولسی جرگه افغانستان


بررسی نیویورک تایمز روی موضوع تغییر در ترکیب ولسی جرگه افغانستان

روزنامه های مشهور امریکا امروز موضوع تغییرترکیب ولسی جرگه افغانستان را ازجانب کمسیون انتخابات وسیعا انعکاس داده ودرمورد پیامدهای آن تبصره کرده اند.

روزنامه نیویارک تایمز می نویسد کمیسیون مستقل انتخابات که قبلا تعهد کرده بود که نتایج انتخابات سال گذشته پارلمانی افغانستان تغییرناپذیر است یکبار دیگر اعلان کرد که باوجودیکه نمی خواست در این گیر و دار شریک شود لیکن جهت رفع اختلاف و بحران این کاررا کرده است.

این کمسیون اخیرا نه تن ازکاندیدان معترض را که به دلایل مختلف ناکام اعلان شده بودند، دوباره برنده اعلان کرد.

نیویارک تایمز می نویسد، اختلافات روی نتایج انتخابات سبب شده است که حکومت به تعقیب انتخابات یازده ماه قبل فلج شود و مظاهرات خیابانی ازطرف کاندیدان مغلوب راه اندازی گردد و درمقابل انها اعتراضاتی ازجانب اعضای ولسی جرگه براه انداخته شود.

روزنامه می افزاید که این بلاتکلیفی حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان را مانع میشود تا وزرای جدید کابینه و اعضای ستره محکمه را به ولسی جرگه جهت کسب رای اعتماد معرفی کند.

نیویارک تایمز می نویسد که فضل احمد معنوی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات این مطلب را پذیرفته است که تصمیم اخیر این ارگان بنابر مصلحت سیاسی و جهت ختم بحران صورت گرفته است، گرچه او اذعان داشته است که کمیسیون تحت فشار کدام مقامی به شمول ریاست جمهوری این کار را نکرده است و این عمل را در دایره قانون انجام داده است.

روزنامه به دوام مطلب می نویسد وقتی لوی څارنوالی افغانستان آقای معنوی و عبدالله احمدزی معاون کمیسیون را متهم به جرم کرد و همچنان فشارهای وارده باعث شد تا حامد کرزی معضله انتخابات را به یک محکمه اختصاصی واگزار کند لیکن جامعه بین المللی این کار را نه پسندید و نه هم ولسی جرگه به ان تن داد. وقتی اعتراض ها دوام کرد، رئیس جمهورکشور دوباره این موضوع را به کمیسیون انتخابات محول کرد تا تصمیم نهایی را این نهاد بگیرد.

روزنامه می نویسد با وجود فیصله جدید کمیسیون انتخابات هنوزاعتراضات فروکش نخواهد کرد زیرا ولسی جرگه اعلان کرده است که اعضای جدید را اجازه نخواهد داد تا کرسی های شانرا اشغال کنند. ازجانب دیگران عده ازکاندیدان که ازجانب محکمه اختصاصی برنده اعلان شده اند آنها نیز تهدید کرده اند که به اعتراضات شدید شان نسبت به این تصمیم دوام خواهند داد.

یک کاندید معترض این تصمیم کمیسیون را زاده فشارهای وارده ازجانب غربی ها و موسسه ملل متحد دانسته تهدید کرده است که علیه این موسسه اقدام خواهد شد. یک دیپلومات غربی درعکس العمل به این موضوع گفته است واضح است که این یک تصمیم سیاسي است ولی دربرابراین سوال که این پایان ماجرا است، می گوید، "من نمی دانم."

XS
SM
MD
LG