لینک های دسترسی

Breaking News

گاردین: مسدود شدن سرحد پاکستان تاثیر اندکی بر مبارزه ناتو در افغانستان خواهد شد


Bộ sáu tấm ảnh cho thấy phóng viên Sammy Ketz của hãng tin AFP cố trườn đến nơi ẩn náu khi một vụ bắn tỉa xảy ra trong thành phố Kitô giáo cổ xưa Maalula ở Syria, nơi quân đội chính phủ và lực lượng nổi dậy đang giao tranh.

روزنامه گاردین درمطلبی نوشته است که مسدود شدن سرحد پاکستان تاثیر اندکی بر مبارزه ناتو در افغانستان خواهد شد.

نویسنده نوشته است حکومت پاکستان با کنترول خویش بر مسیر مهم منتهی به افغانستان محصور به خشکی، زمانی قدرت تعلیق تکان دهنده ماشین جنگی ناتو را داشت. مطلب گاردین حاکی است که امروزه این قدرت تنها می تواند باعث دردسر وتا اندازه اندک باعث بلند بردن مصارف جنگ شود که اکنون رقم آن سالانه 120 میلیارد دالر است.

گاردین ادامه می دهد که درحالیکه روابط واشنگتن با اسلام آباد در سالهای اخیر متشنج شده است، مسؤولین تدارکات ناتو کوشیده اند تا اتکای شان بر پاکستان برای انتقال مواد غذایی، مواد سوختی وسیار مایحتاج حیاتی به عساکر شان درافغانستان را قطع کنند.

مطلب این روزنامه بریتانوی حاکی است که دو نقطه سرحدی "تورخم" و "چمن" درحال حاضر بر روی تردد کاروان های ناتو بعد از کشته شدن حداقل24 عسکر پاکستانی درحملات هوایی ایالات متحده به روز شنبه، مسدود است.

روزنامه حاکی است پاکستان ازقدرت خویش قبلا برای مسدود کردن خط تدارکاتی کارگرفته است. به طور مثال، سال گذشته پاکستان برای 10 روز گذرگاه انتقالاتی خویش را بعد از آن مسدود کرد که قوای ناتو به صورت اشتباهی سه عسکر پاکستانی را به قتل رساند.

مطلب گاردین حاکی است امروزه، اما، تنها %30 تدارکات ایالات متحده وکمتر از نصف سفر ناتو ازطریق پاکستان است و آن به دلیل گشایش شبکه توزیع شمال است – مسیری طولانی تر، پیچیده تر و گزاف تر دارد که نقطه شروع آن اروپا است. تدارکات ذریعه لاری ها وخطوط قطارآهن منتقل می شوند و از اکثر کشورهای اروپایی وآسیایی از مسیر زمینی عبور میکنند وقبل ازداخل شدن به افغانستان از ازبکستان وتاجکستان می گذرند.

به نوشته روزنامه چهل درصد مایحتاج ایالات متحده از مسیر شمال افغانستان منتقل می شوند و 30 درصد باقی مانده، هوایی انتقال می یابد.

XS
SM
MD
LG