لینک های دسترسی

Breaking News

حملۀ دزدان مسلح در نایجریا ۸۸ کشته برجاگذاشت


مقام‌های نایجریایی گفته اند که برای جلوگیری از حملات بیشتر دزدان، نیروهای بیشتر پولیس در روستاهای معروض به خطر مستقر شده اند

مقام‌های پولیس در نایجریا گفته اند که رقم تلفات ناشی از حملۀ دزدان مسلح بر روستانشینان در ولایت کیبی در شمال‌غرب آن کشور به ۸۸ نفر رسید.

نافیو ابوبکر، سخنگوی پولیس کیبی روز یکشنبه ششم جون (۱۶ جوزا) به خبرگزاری فرانس پرس گفت که تا کنون ۸۸ جسد پیدا شده است و عملیات جستجو برای یافتن اجساد بیشتر ادامه دارد.

مردان مسلح روز پنجشنبه گذشته، به هدف سرقت مواشی، بر هفت روستا در ولایت کیبی نایجریا یورش بردند.

این ساحه از چند دهه به اینسو شاهد درگیری‌ها به خاطر دست یافتن به منابع بوده است، اما در این اواخر برخی گروه‌های مسلح حملات خشونتبار را انجام داده و دست به تاراج اموال، کشتار مردم و گروگانگیری آنان به خاطر دریافت غرامت زده اند.

پس از حملۀ روز پنجشنبه شمار زیاد روستانشینان فرار کرده اند و هنوز آمار دقیق تلفات مشخص نیست.

آقای ابوبکر نیز ضمن احتمال افزایش شمار قربانیان گفت: "جستجو ادامه دارد و ممکن اجساد بیشتری پیدا شود. بنابراین، آمار تا هنوز نهایی نیست."

به گفتۀ آقای ابوبکر، نیروهای بیشتر پولیس برای پیش‌گیری از حملات بیشتر گروه‌های مسلح، در این مناطق روستایی مستقر شده اند.

گمان می‌رود که مهاجمان مسلح از ولایت‌های همجوار زمفارا و نیجر که گروه‌های مسلح تبهکار در آن مستقر اند، بر کیبی حمله کرده باشند.

در ماه اپریل سال روان، نه منسوب پولیس نایجریا در درگیری با مردان مسلحی کشته شدند که به هدف سرقت مواشی بر یک روستا در ساحۀ ساکابا در ولایت کیبی نایجریا حمله کرده بودند.

گروه‌های تبهکار که "راهزنان" نامیده می‌شوند و در مناطق شمالغربی و مرکزی نایجریا مستقر اند بر روستاهای آن ساحات یورش برده و سبب آزار و اذیت روستانشینان شده و خانه‌های مردم را به آتش می‌کشند.

بیشتر این گروه‌ها در جنگل روگو مستقر اند. این جنگل در ولایت‌های زامفارا، کاتسینا، کدونا و نیجر نایجریا موقعیت دارد.

گروه‌های تبهکار در شمالغرب نایجریا در این اواخر حملاتی را بر مکاتب انجام داده و شاگردان را به خاطر دریافت غرامت، گروگان می‌گیرند.

از ماه دسمبر به اینسو، بیش از ۷۰۰ شاگرد مکتب، به ویژه در روستاهای دورافتاده، از سوی گروه‌های مسلح گروگان گرفته شده اند. در تازه ترین مورد، تبهکاران هفتۀ گذشته ۱۳۶ شاگرد مکتب را از لیلیۀ یک مکتب ربودند.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، آشوب‌گری گروه‌های تبهکار در ساحات شمالی، شمالغربی و مرکزی نایجریا سبب شده است که حدود ۷۰۰ هزار باشندۀ این ساحات از خانه‌ها و روستاهایشان بیجا شوند.

XS
SM
MD
LG