لینک های دسترسی

Breaking News

دیدار جان کری از نایجریا در خلال گرمی روابط دو کشور


در هفتۀ جاری، جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحده، به نایجریا سفر می کند.

پس از انتخابات سال گذشته نایجریا که در نتیجۀ آن محمدو بهاری به حیث رئیس جمهور آن کشور انتخابات شد، به نظر می رسد که روابط میان نایجریا و ایالات متحده در حال بهبودی باشد.

انتظار می رود که جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحده، با محمدو بهاری، رئیس جمهوری نایجریا، در ابوجا، پایتخت آن کشور، ملاقات کند و پس از آن به شهر سوکوتو، واقع در شمال نایجریا سفر کرده و روی مسایل تحمل پذیری، سخنرانی کند.

متیو پیج از شورای روابط خارجی می گوید که سفر آقای کری به نایجریا در حالی صورت می گیرد که روابط میان حکومات دو کشور در حال گرم شدن است.

متیو پیج گفت "به صورت کل فکر می کنم که روابط {میان در کشور} به گونه یی در گرم ترین مرحلۀ تاریخ معاصر رسیده است."

اما روابط میان دو کشور همیش چنین نبوده است. مقام های حکومت گودلک جانتان، رئیس جمهور پیشین نایجریا، در گذشته شکایت داشتند که ایالات متحده برای آنان سلاح نمی فروشد تا از آن در مقابل تندوران گروه بوکو حرام در شمال آن کشور استفاده شود.

در نتیجۀ جنگ در نایجریا ، بیست هزار نفر کشته و ۲،۷ میلیون جمعیت آن کشور از خانه های شان بی جا شده اند.

در همین حال، مقام های ایالات متحده می گویند که نگرانی ها در مورد تخطی از حقوق بشر توسط نظامیان آن کشور وجود دارد و این مشکل فروش سلاح را برای نایجریا متاثر کرده است.

اما در عین حال، طیاره های بی پیلوت تجسسی ایالات متحده که در کامرون، کشور همسایۀ نایجریا مستقر است، قوای نایجریایی را در جنگ بر ضد تندروان، همکاری می کند.

علاوه بر آن، به گفتۀ یک مقام نظامی که نخواست نامش افشا شود، یک گروه کوچک قوای امریکایی نیز در شهر میدوگوری واقع در شمال شرق آن کشور حضور دارد. شهر میدوگوری همواره مورد تمرکز تندروان شورشی قرار داشته است.

مبارزه بر ضد فساد اداری، ساحۀ دیگری است که تشریک مساعی میان ایالات متحده و نایجریا صورت بگیرد. فساد اداری یکی از دلایل عمده فقر در نایجریا به شمار می رود. با وجودیکه از لحاظ اقتصادی، نایجریا در صدر کشور های افریقایی قرار دارد، به دلیل فساد اداری، دو بر سوم حصۀ مردم آن کشور در فقر به سر می برد.

در جریان کمپاین انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، آقای بهاری تعهد کرد تا در مورد غارت های که در آن کشور صورت گرفته است، رسیدگی کند.

به گفتۀ متیو پیج از شورای روابط خارجی، از زمانیکه آقای بهاری به قدرت رسیده است، ایالات متحده و نایجریا به آهستگی با همدیگر همکاری داشته اند تا پول های سرقت شدۀ آن کشور را دو باره به دست بیاید.

متیو پیج گفت "در واقع آنان تا حال همکاری عمیق و تحقیقی را انکشاف نداده اند تا معلومات را با هم شریک سازند. با آنهم فکر می کنم که در یک سال گذشته روابط { میان دو کشور} به گونه یی در سطح بالا بوده است."

به نظر می رسد که این آخرین سفر عضو کابینۀ بارک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، قبل از اینکه سال آینده از قدرت کنار برود، به نایجریا خواهد بود.

متیو پیج از شورای روابط خارجی می گوید که اگر آقای کری در جریان سفرش کدام موضوع عمده را مطرح کند، احتمال آن می رود که این اعلام بزرگ توام با توقف فساد اداری در نایجریا خواهد بود.

مسایل اقتصادی نیز از جمله موضوعات مطرح بحث سفر وزیر خارجۀ امریکا به نایجریا خواهد بود.

در حال حاضر، نایجر یا با رکود اقتصادی مواجه است و دلیل آن کاهش قیمت تیل در سطح جهان است.

به گفته متیو پیج از شورای روابط خارجی ایالات متحده می تواند تا کمک های تخنیکی را برای پروژه های انکشافی نایجریا فراهم کند و به آن کشور کمک کند تا از قرضه دهندگان بین المللی، قرضه اخذ کند.

XS
SM
MD
LG