لینک های دسترسی

Breaking News

رهایی زندانیان طالبان فردا آغاز نمی‌شود - فیصل


شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که روند رهایی زندانیان گروه طالبان فردا آغاز نخواهد شد.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی روز دوشنبه ۳۰ مارچ (۱۱ حمل) به صدای امریکا گفت "فردا كسى رها نمی شود، چون بايد بحث‌هاى بيشتر تخنيكی صورت بگيرد".

آقای فیصل افزود که هیات طالبان در آیندهٔ نزدیک به کمک صلیب سرخ به کابل سفر خواهد کرد و حکومت افغانستان میزبان آن خواهد بود.

سخنگوی شورای امنیت در یک تویت نوشته است که سومین دور گفتگوهای نمایندگان حکومت و طالبان برای رهایی زندانیان دو طرف امروز از طریق ویدیو کنفرانس انجام شد که در آن دو طرف بر سفر "تیم تخنیکی طالبان" به کابل توافق کردند.

آقای فیصل گفت که در این گفتگوی ویدیویی نمایندگان سفارت امریکا، وزارت خارجه قطر و صلیب سرخ جهانی نیز حضور داشته اند. گروه طالبان تا اکنون در این مورد چیزی نگفته اند.

قرار بود نمایندگان طالبان برای رهایی زندانیان دو طرف هفته گذشته وارد کابل شوند، اما این سفر آنان به دلایل نامعلوم به تاخیر افتاده است.

رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی حکومت از قید طالبان، در توافقنامۀ صلح امریکا – طالبان آمده است.

این توافقنامه به تاریخ ۲۹ فبروری میان زلمی خلیلزاد نمایندهٔ ویژه ایالات متحده برای مصالحهٔ افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان در قطر امضا شد.

پس از امضای توافقنامه صلح میان ایالات متحده و طالبان، برای آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی ده روز تعیین شده بود، اما به دلیل جنجال میان دوجانب (حکومت و طالبان) برای رهایی زندانیان با گذشت چهار هفته از امضای توافقنامه صلح، هنوز هم تاریخ دقیق مذاکرات بین‌الافغانی مشخص نشده است.

XS
SM
MD
LG