لینک های دسترسی

Breaking News

برندۀ جایزۀ نوبل، جایزۀ خود را می فروشد


واتسن پس از بیانات نژادپرستانه از دیده ها افتاد

جیمز واتسن، دانشمندی که به خاطر اکتشافات عملی‌اش، بسیاری او را به نام پدر دی ان ای (DNA) می‌شناسند، جایزه نوبل خود را به فروش گذاشته است. کشف بزرگ زنجیر دوگانۀ دی ان ای انقلابی را در جهان برپا کرد.

واتسن در سال ۱۹۶۲ یکجا با فرانسیس کریک جایزۀ نوبل طب را به خاطر کشف ساختار دی ان ای دریافت کرد و حال آن را به قیمت دو و نیم میلیون دالر در یک حراج به فروش گذاشته است.

تا کنون هیچ یک از برندگان جایزه نوبل که تا هنوز زنده استند، جایزۀ خود را به فروش نگذاشته‌اند.معلوم نیست که چرا واتسن پس از حدود ۵۰ سال تصمیم به فروش جایزۀ خود گرفته است.

با اینحال گمانه زنی هایی وجود دارد که این دانشمند به دلیل کاهش در آمد اش که در پی سخنان نژاد‌پرستانۀ وی در سال ۲۰۰۷ رخ داد، تصمیم به فروش این جایزه گرفته است.

به نظر می‌رسد که او تنها به این امید که بتواند نظر مراکز علمی را دوباره به سوی خود جلب کند و وضعیت مالی خود را بهبود ببخشد، تصمیم به فروش جایزه نوبل گرفته است اما ظاهراً او نه تنها واکنش مثبتی در این مورد دریافت نکرده است بلکه نگاهها را دوباره به نظراتی که پیشتر دربارۀ او مطرح شده بود معطوف کرد.

این جایزه روز پنجشنبه به حراج گذاشته می شود
این جایزه روز پنجشنبه به حراج گذاشته می شود

واتسن حدود ۷ سال پیش به سندی تایمز گفته بود که "نسبت به چشم انداز افریقا عمیقاً متاثر است" چرا که به گفتۀ او همه قواعد اجتماعی بر این اساس تنظیم شده است که هوش آنان (سیاهپوستان) با ما (سفیدپوستان) برابر است، در حالیکه آزمایش‌ها این را نشان نمی‌دهد."

این بیولوژی دان امریکایی همچنان به سندی تایمز گفته بود که هرچند به باور برخی ها انسان ها از نظر هشیاری برابر زاده می شوند اما به گفت وی "کسانیکه با کارمندان سیاهپوست کار می کنند، می دانند که این موضوع حقیقت ندارد."

سخنان واتسن غوغای زیادی را برپا کرد. او مجبور شد که از ریاست لابراتوار هاربر استعفا کند. گردهمایی های پرتجمع به افتخار وی لغو شود و مراکز اکادمیک درخواست های تدریسی را از وی پس بگیرند.

واتسن به تازگی به فاینانشال تایمز گفته است که درآمد او به دنبال آن سخنان جنجال برانگیز به شدت کاهش پیدا کرده است. او البته در سخنانی که شباهتی به عذرخواهی نداشت اضافه کرده است: "من عذرخواهی میکنم... یکی نوشته بود که من به خاطر آی کیوی پایین مردم افریقا نگران آنها استم، اما شما قرار نیست این را بنویسید".

قرار است که جایزۀ نوبل آقای واتسن روز پنج شنبه به حراج گذاشته شود و گفته می شود که این مدال طلا بین دو و نیم تا سه و نیم میلیون دالر به فروش برسد.

XS
SM
MD
LG