لینک های دسترسی

Breaking News

قطع گسترده ارتباطات انترنتی در کوریای شمالی


استفاده کننده گان انترنت در کوریای جنوبی
استفاده کننده گان انترنت در کوریای جنوبی

به اساس برخی گزارش ها، کوریای شمالی دچار قطع گسترده ارتباطات انترنتی شده است. دلیل قطع ارتباطات انترنتی در کوریای شمالی تا اکنون روشن نیست.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده از اظهار نظر در این مورد خودداری کرد اما گفت که حکومت ایالات متحده گزینه های را در واکنش به حمله انترنتی علیه شرکت سونی بررسی می کند، و به گفته او شماری از واکنش های امریکا دیده خواهد شد و شماری هم ممکن مشاهده نشود.

تحلیلگران می گویند که مشکلات انترنتی در کوریای شمالی ممکن در پی یک حمله انترنتی پدید آمده باشد.

در پنج سال اخیر، مقام های کوریای جنوبی، کوریای شمالی را به رخنه کردن در بانک ها ، وب سایت های حکومتی ونشراتی متهم کرده که هرج ومرجی را در آن سیستم ها ایجاد کرده و به ملیون ها دالرخساره وارد کرده است. به احتمال زیاد بدترین حادثه در این مورد حملۀ سایبری سال ۲۰۱۳ می باشد که به نام "سیول تاریک"مسما بوده و به صورت مجازی سه شبکۀ تلویزیونی کوریای جنوبی ، یک بانک و ماشین های توزیع پول را خاموش ساخت.

اندری لانکوف پروفیسور مطالعات کوریایی در پوهنتون کوکمین می گوید که حملۀ اخیر سایبری علیه کمپنی سونی پکچرز یا بخش سینمایی شرکت سونی در ایالات متحده ، کوریای شمالی را به صورت ناگهانی خطرناکتر جلوه نمی دهد ، بلکه سطح تهدیدات مشهود را افزایش میدهد.

حملۀ سایبری بر شرکت سونی و تهدید راه اندازی خشونت درسالون های سینما ، منجر به لغو انتشار فلم کمیدی " مصاحبه" گردید که در آن داستان خیالی کشته شدن کیم جونگ یون رهبر کوریای شمالی به تصویر کشیده شده است.

بوهیونگ وک، تحلیلگر در انستیتوت تحلیل های دفاعی کوریا به این باور است که حمله سایبری بر شرکت سونی ، تهدید فزایندۀ موجود را که تا کنون به قدر کافی از سوی کوریای جنوبی و ایالات متحده؛ جدی تلقی نگردیده است، به ثبوت می رساند.

او می گوید که کوریای شمالی در حالی توانایی حملات سایبری خود را افزایش می دهد که آمادگی های آن کشور در برابر حملات سایبری ضعیف می باشد. او می گوید که کوریای شمالی بیش از سه هزار کارشناس سایبری را برای جاسوسی و حملات بر شبکه های خارجی، آموزش داده است.

حکومت کوریای شمالی دست داشتن در این حملۀ سایبری را رد کرده و تهدید کرده است در صورتیکه ایالات متحده در پی تلافی این حمله باشد به جواب متقابل خواهد پرداخت.

رییس جمهور اوباما پاسخگویی متناسبی را در برابر این حمله وعده داده و در نظر دارد تا کوریای شمالی را دوباره در فهرست کشور های تضمین کنندۀ دهشت افگنی جا دهد؛ اقدامی که انتقال تجهیزات دفاعی ، بعضی از معاملات مالی و کمک ها را محدود می کند.

گزارش: صدای امریکا
برگردان: حفیظ آصفی

XS
SM
MD
LG