لینک های دسترسی

Breaking News

واکنشها به تعزیرات تازه ملل متحد بر کوریای شمالی


مقام های جاپانی روز جمعه گفتند که از تصمیم شورای امنیت سازمان ملل متحد برای وضع سختگیرانه ترین تعزیرات بر کوریای شمالی استقبال می کنند.

یوشی هیده سوگه، رئیس دارالانشای کابینۀ جاپان گفت که کشورش از قطعنامۀ شورای امنیت ملل متحد برای تقبیح آزمایش هستوی کوریای شمالی و سختتر ساختن تعزیرات استقبال می کند.

قرار است جاپان در هماهنگی با سایر کشور ها، تطبیق موثر تعزیرات جدید را تضمین کرده و نیز اقدامات اضافی خود را برای اعمار فشار بیشتر بر کوریای شمالی روی دست گیرد، تا باشد که آن کشور را به پرهیز از پیگیری برنامۀ هستوی اش وادار سازد.

یک مقام وزارت خارجۀ جاپان که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته است که در داخل حکومت جاپان نگرانی هایی وجود دارد که مبادا کوریای شمالی با سرپیچی از قطعنامه های شورای امنیت، آزمایش دیگر هستوی را انجام دهد.

به نظر می رسد که جاپان از چین - متحد نزدیک کوریای شمالی - نیز خواهان ایستادگی محکم در برابر پیونگ یانگ خواهد شد.

تعزیرات جدید شامل قطعنامۀ شورای امنیت است که توسط ایالات متحده و چین تدوین شده و با اکثریت آرا به تصویب رسید. اما بیجینگ می گوید که اکنون باید به فرونشاندن تنش ها با از سرگیری گفتگو ها، تمرکز صورت گیرد.

کیان لیوا، عضو کمیتۀ ملی مشاورت سیاسی مردم چین، خواستار آرامش شد. او ابراز عقیده کرد که در چنین شرایط پیچیده و چالش بر انگیز، همه جناح ها باید آرامش را حفظ کنند. به باور لیوا اگر کدام جناح آرامش را حفظ نکرده و به گونۀ خراب در مورد وضعیت پیشگویی کند، این امر منجر به پیامد های فاجعه بار خواهد شد.

ایالات متحده با فراهم آوری آنچه که "چتر هستوی" یاد می شود، امنیت کوریای جنوبی و جاپان، دو همسایۀ کوریای شمالی را تامین می کند که هر دو فاقد قدرت اتمی استند."

گلاین داویس، نماینده ویژه ایالات متحده برای کوریای شمالی پیونگ یانگ را هشدار داد که محاسبۀ نا درست نکند، او افزود که ایالات متحده برای دفاع از خود و متحدینش به شمول کوریای جنوبی که 30 هزار سرباز امریکایی در آنجا حضور دارد، گام های ضروری را برخواهد داشت.

تعزیرات جدید سازمان ملل متحد زمینۀ های مالی و دسترسی به مواد مورد ضرورت برای برنامۀ میزایل های هستوی و بالستیکی کوریای شمالی را دشوارتر می سازد.

در همین حال، تلویزیون دولتی کوریای شمالی تصاویر کیم یونگ اون رهبر آن کشور را نشر کرد که از یک تاسیس نظامی آن کشور در نزدیکی مرز با کوریای جنوبی دیدن می کند.

این دیدار در حالی صورت می گیرد که تنش ها میان سیول و پیونگ یانگ یکبار دیگر اوج گرفته است. کوریای شمالی هشدار داده است که در صورت حتا یک انچ تخطی ارضی از سوی دشمنانش و پرتاب یک گلوله، با انجام حملات خورد کننده پاسخ خواهد داد.
XS
SM
MD
LG