لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ احتمال عفو و تبریهٔ خود را رد نکرد


دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده

دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده، به تازگی در مصاحبه‌ای گفته است که در سال ۲۰۲۱ زمانیکه قصر سفید را ترک می‌کرد، می‌خواست تصمیم بگیرد تا در یک اقدام پیشگیرانه خود را در مقابل اتهامات جنایی احتمالی عفو کند، اما در نهایت از چنین اقدام صرف نظر کرد.

اما ترمپ که حالا با ده‌ها اتهام از جمله اتهامات جنایی مواجه است،‌ در مورد اینکه اگر در انتخابات ۲۰۲۴ برنده شود، خود را عفو خواهد کرد یا نه، از ابراز نظر اجتناب کرد.

ترمپ در مصاحبه‌ای با تلویزیون ان‌بی‌سی امریکا که روز یکشنبه منتشر شد،‌ گفت که او در آخرین روز‌های ریاست جمهوری خود به مشوره‌‌های متناقض همکاران نزدیک‌اش گوش می‌داد که آیا خود را عفو کند یا نه، اما در نهایت تصمیم گرفت تا در این مورد پاسخ قاطع بدهد. ترمپ در این مصاحبه می‌گوید که خطاب به همکاران نزدیک‌اش در آن زمان گفته بود: بگذار برایتان بگویم. آخرین کاری که می‌توانم انجام بدهم این است که خود را عفو کنم."

ترمپ حالا با ۴۴ اتهام از سوی حکومت فدرال مواجه است که در صورت برنده شدن در انتخابات ۲۰۲۴ ممکن بتواند خود را عفو کند، اما در عین حال با ۴۷ اتهام ایالتی مواجه است که نمی‌تواند خود را تبریه کند. ترمپ به طور کامل ایده تبریهٔ خود را دست‌کم از برخی اتهامات رد نکرده است.

رییس جمهور پیشین ایالات متحده در مورد احتمال تبریه‌ٔ خود از اتهامات گفت:‌ ''فکر می‌کنم که این کار [تبریه از اتهامات] بسیار بعید است. چه کاری نادرست انجام داده ام. هیچ کاری نادرست انجام نداده ام.''

ترمپ در این مصاحبه همچنین گفته است که او انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ را به چالش کشیده و از همین رو، رقبای سیاسی‌‌اش تلاش می‌کنند وی را زندانی کند.

ترمپ ۷۷ ساله همچنین گفته است که اگر به خاطر هر یک از اتهام جنایی در چهار محکمه که به آن مواجه است، محکوم به زندان شود، نگرانی ندارد.

قرار است روند سه محاکمه رییس جمهور پیشین ایالات متحده در نیمه نخست سال ۲۰۲۴ آغاز شود و محاکمه چهارم می تواند در هفته‌های پس از نیمه نخست ۲۰۲۴ برگزار شود. اما مسایل حقوقی می‌تواند روند محاکمه را به تاخیر باندازد.

ترمپ در مورد احتمال زندانی شدنش گفت: ''من حتا در مورد آن فکر نمی کنم.''

رییس جمهور پیشین امریکا همچنین گفته است فکر می‌کند که یک شخص متفاوت است و مردم نزدش می‌آیند و از وی می‌پرسند که ''آقا این کار‌ها را چگونه انجام می‌دهیدا؟ چگونه [کار‌ها] را انجام ‌می دهید؟ من حتا در مورد آن فکر نمی کنم."

ترمپ که بر اساس نظر سنجی‌ها نامزد پیشتاز در میان رقبای حزب جمهوریخواه خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ است، هنوز هم به این باور است که در انتخابات ۲۰۲۰ تقلب صورت گرفت و همین تقلب انتخاباتی سبب شد تا جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده شود.

ترمپ این موقف خود را در حالی بار دیگر بیان کرد که ده‌ها قاضی علیه ادعاهای او حکم داده اند و چندین باز شماری آرا،‌ نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را تایید کرده است.

ترمپ گفته است که هنوز هم به دموکراسی باورمند است، اما موقف خود را به گونه‌ای مبهم بیان کرد.

رییس جمهور پیشین ایالات متحده در پاسخ به سوالی که آیا به دموکراسی اعتقاد دارد یا نه،‌ گفت:‌ دارم. دارم. اما دموکراسی منصفانه باشد. فکر نمی‌کنم که حالا ما بسیار دموکراسی داشته باشیم.''

گروه

XS
SM
MD
LG