لینک های دسترسی

Breaking News

تجسس پنهانی استخبارات امریکا - افتضاح یا همکاری


عکس آرشیف: یک آلۀ ثبت تماس های تیلیفونی
حکومت آلمان روز پنج شنبه سفیر ایالات متحده در برلین را فراخواند تا در مورد ادعا هایی بحث شود که گویا ادارۀ استخبارات ملی امریکا ممکن مکالمات تیلیفون موبایل انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان را به گونۀ پنهان شنیده باشد.

در حالیکه رهبران اروپایی برای نشست اتحادیۀ اروپا در بروکسل تجمع کرده اند، شمار زیاد آنان به گونۀ شدید ادارۀ امنیت ملی ایالات متحده را به خاطر ادعا های جاسوسی به باد انتقاد گرفتند.

صدر اعظم آلمان گفت که جاسوسی بر دوستان قابل پذیرش نیست.

وزارت خارجۀ آلمان روز پنج شنبه جان امرسن، سفیر ایالات متحده در برلین را احضار کرد تا در خصوص ادعا های بیان شده موقف حکومت آلمان را به وی ابراز کند.

جی کارنی، سخنگوی قصر سفید گفت که باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده برای بحث در این مورد روز چهار شنبه با خانم مرکل تماس تیلیفونی گرفت.

آقای کارنی افزود "آنچه را که در مورد گفته های رئیس جمهور اوباما به خانم مرکل برایتان گفته می توانم این است که ایالات متحده ارتباطات و تماس های صدر اعظم آلمان را نظارت نمی کند و نخواهد کرد."

توضیحات ناکافی

مقام های آلمان می گویند که توضیحات در این مورد بسنده نیست زیرا ایالات متحده نمی گوید که تماس های خانم مرکل را در گذشته نظارت کرده است.

رهبران بلژیک، هالند، فنلند، سویدن و اتریش نیز از ایالات متحده در نشست بروکسل انتقاد کردند. همچنان مکسیکو و برازیل در مورد تجسس پنهانی تماسهای مقام های عالی آن کشور ها از سوی ایالات متحده سرگرم پیگرد استند.

فرانسوا هولاند، رئیس جمهور فرانسه خواستار آن شد تا ادعا های جاسوسی ایالات متحده در اجندای نشست اتحادیۀ اروپایی شامل ساخته شود. لوران فبیوس، وزیر خارجۀ فرانسه از همکاری کشورش در کار مبارزه با دهشت افگنی ابراز آمادگی کرد، اما گفت "شنیدن اطلاعات شخصی میلیون ها هموطن ما را توجیه کرده نمی توانیم."

جیمز اندرو لویس، رئیس برنامۀ پالیسی تکنالوژی و عامه در مرکز مطالعات ستراتیژیک و بین المللی در واشنگتن می گوید که واکنش اتحادیۀ اروپایی به ادعای جاسوسی ایالات متحده انگیزۀ سیاسی دارد، اما به هر حال می تواند اتحاد کشور ها را صدمه بزند.

کیت الکساندر، رئیس ادارۀ امنیت ملی ایالات متحده به تازگی گفته است که متحدین ایالات متحده از گردآوری این اطلاعات تقدیر می کنند، زیرا این کار کشور های آنان را نیز از حملات دهشت افگنی محافظت می کند.

این مقام ارشد امریکایی در مورد واکنش متحدین امریکا می گوید "پاسخی را که از متحدین مان دریافته ایم این است که با ما کار کنید. اطلاعات استخباراتی را که شما برای دفاع از کشور مان فراهم می سازید، چیزیست که واقعاً به آن نیاز داریم."

وزیر دفاع آلمان گفت که اگر ثابت شود که چنین نظارتی از سوی امریکا صورت گرفته است، تعاملات ایالات متحده و آلمان به سادگی به حالت عادی بر نخواهد گشت.
XS
SM
MD
LG