لینک های دسترسی

Breaking News

تلفات کروناویروس در نیویارک بلندتر از آمار رسمی است – گزارش


مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید۱۹ در ایالت نیویارک امریکا حدود ۵۳۰۰ نفر بیشتر از آماری است که از سوی مقام‌های ایالتی ثبت و ارایه شده است.

مرکز کنترول و وقایۀ امراض ایالات متحده گزارش داده است که بین ۱۱ مارچ تا دوم می سال روان در حدود ۲۴ هزار مورد بیشتر مرگ و میر در نیویارک ثبت شده است.

ادارۀ صحت شهر نیویارک تا روز یکشنبه مرگ و میر ناشی از کروناویروس را ۲۰ هزار نفر گزارش داده است که ۱۴۸۰۰ آن توسط آزمایش لابراتواری تثبیت شده و ۵۲۰۰ مورد دیگر آن را هرچند آزمایش لابراتواری نشده، اما داکتران به عنوان "مرگ ناشی از کووید۱۹" تایید کرده اند.

مقام‌های شهر نیویارک گفته اند که افزایش مرگ و میر در آن شهرممکن با کووید۱۹ ربط داشته باشد، زیرا به دلیل در گذشت مبتلایان در منزل یا هم به دلیل اینکه کارمندان طبی به ابتلای درگذشتگان به کروناویروس پی نبرده اند، ممکن در زمرۀ مرگ و میر ناشی از کروناویروس حساب نشده باشد.

بر اساس این گزارش‌، بحران موجود صحی نیز می‌تواند در زمینۀ افزایش مرگ و میر در شهر نیویارک دخیل باشد. هراس مردم از رفتن به شفاخانه به خاطر اینکه به کروناویروس مبتلا نشود، سبب شده است که برخی بیماران مبتلا به تکالیف قلبی یا بیماری شکر برای دریافت آزمایشات و معالجۀ مهم و حیات بخش به شفاخانه مراجعه نکنند.

این گزارش همچنین آزمون‌هایی را برجسته کرده است که مقام‌ها در شمارش بهای انسانی بحران صحی ناشی از همه‌گیری کروناویروس با آن دست و گریبان اند.

نه تنها در ایالات متحده، بلکه گمان می‌رود که در سرتاسر جهان، مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ کمتر از آمار واقعی گزارش شده است. دلیل عمدۀ آن محدود بودن کیت‌های آزمایش کروناویروس و روش‌های مختلف آماری گیری تلفات در کشورهای مختلف خوانده شده است.

پس از ثبت نخستین مورد ابتلا به کووید۱۹ در دسمبر سال گذشته در چین، این بیماری به سرعت گسترش یافت و در جریان چند هفته به همه‌گیری مرگبار صحی مبدل شد.

بر اساس آمار پوهنتون جانس هاپکینز امریکا تا شام دوشنبه ۱۱ می (۲۲ ثور) چهار میلیون و ۱۷۵ هزار نفر در سرتاسر جهان به کووید۱۹ مبتلا شده که از آن جمله ۲۸۶ هزار نفر در اثر این بیماری جان باخته اند.

شمار مبتلایان کووید۱۹ در ایالات متحده تا شام دوشنبه به بیش از یک میلیون و ۳۴۷ هزار و مرگ و میر ناشی از آن به نزدیک به ۸۰۴۰۰نفر رسیده است.

آمار پوهنتون جانس هاپکینز نیز نشان می‌دهد که تا شام دوشنبه بیش از ۲۶۷۰۰ نفر در نیویارک در اثر ابتلا به کروناویروس جان باخته اند.

XS
SM
MD
LG