لینک های دسترسی

Breaking News

اوباما: اجندای نشست ناتو آخرین فصل جنگ افغانستان است


رئیس جمهور ایالات متحده می گوید که نشست بعدی ناتو بر "آخرین فصل" جنگ ۱۲ساله در افغانستان متمرکز خواهد بود.

رئیس جمهور باراک اوباما روز جمعه با اندریس فو رسموسن، منشی عمومی سازمان پیمان اتلانتیک شمالی روی اجندای نشست آیندۀ ناتو صحبت کرد، اما تأریخ و محل برگزاری آن تا هنوز علنی نشده است.

از جانب دیگر، جان الن، فرمانده پیشین قوای ائتلاف در افغانستان بر کاخ سفید پافشاری می کند تا شمار سربازانی را مشخص سازد که قرار است پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی خواهند ماند.

آقای اوباما می گوید امریکا و ناتو می خواهند قوای امنیتی افغانستان توانایی تأمین امنیت آن کشور را هنگام خروج قوای خارجی در پایان سال ۲۰۱۴ داشته باشند. او افزود "ظرف چند هفت آینده ما شاهد یک دور جدید خواهیم بود، مرحله جدیدی که در شیکاگو پلان گذاری شد."

رسموسن پافشاری کرد که حمایت پیمان ناتو از افغانستان متداوم خواهد بود. او افزود "اما افغان ها در این راه تهنا نخواهند بود. ما برای یک شراکت دوامدار با مردم افغانستان آماده استیم."

یک گزارش تازه حاکی است در صورتی که تاریخ خروج سربازان از پایان ۲۰۱۴ جلوتر آورده شود، و یا هم کمک های جهان کاهش یابد، دست آورد های یک دهۀ گذشته در افغانستان برباد خواهد رفت.

الن امروز جمعه در یک نهاد پژوهشی واشنگتن گفت که اعلام شمار دقیق سربازان، طالبان را نیز خاموش خواهد ساخت که اکنون ادعا دارند، امریکا افغانستان را پس از سال ۲۰۱۴ ترک خواهد کرد.

جنرال الن می گوید که همکاری مخلصانۀ پاکستان نیز در محو دهشت افگنان نیازمند پالیسی مشخص ایالات متحده در قبال افغانستان می باشد.
XS
SM
MD
LG