لینک های دسترسی

اوباما: ماهیت جنگ در افغانستان تغیر نموده است


رئیس جمهور این سخنان را بروز شنبه، در مراسم فارغ التحصیلی افسران در اکادمی نظامی ایالات متحده ایراد نمود، اکثریت این افسران بجنگ خواهند رفت.

اوباما به فارغین اکادمی نظامی گفت، ماهیت این جنگ تغیر یافته اما از اهمیت آن کاسته نشده است.

رئیس جمهور اوباما در بیانیه مراسم فارغ التحصیلی به افسران گفت که به عقیده وی ماهیت جنگ در افغانستان که از سال ۲۰۰۱ آغاز گردیده بود، تغیر نموده است، ولی از اهمیت آن کاسته نشده است

"روز های دشواری در پیش رو خواهد بود. ما با آن خود را تطبیق داده، و مصمم خواهیم بود و من هیچ شکی ندارم که باهمدیگر با شرکای افغان و بین المللی خود، ما در افغانستان پیروز خواهیم شد".

این دومین دیدار آقای اوباما از اکادمی نظامی در وست پوینت میباشد، وی در ماه دسمبر در آنجا اعلام نمود که ۳۰ هزار عسکر علاوگی را به افغانستان ارسال خواهد داشت.

آقای اوباما گفت، در آن جنگ و جا های دیگر، اردوی ایالات متحده خواهان همکاری کشور های متحد خود میباشد:

"بار مسئولیت این قرن نمی تواند تنها بر عساکر ما تحمیل گردد. این مسئولیت نباید تنها بر شانه های امریکا بی افتد. دشمنان ما میخواهند شاهد باشند که امریکا با توسعه بیش از حد قدرت خود را ضعیف نماید. و در گذشته، ما همواره این دور اندیشی و بصیرت را داشتیم تا از تنها اقدام نمودن، حذر کنیم".

بعضی از کشور های ائتلاف عضو ناتو تعهدات خود را در افغانستان، مورد سوال قرار داده اند. حکومت هالند در ماه فبروری بعد از آن سقوط نمود که صدراعظم آن سعی کرد عساکر هالندی را برای یکسال دیگر، قبل از عزیمت شان، در افغانستان نگه دارد. همچنان، کانادا قصد دارد تا سال آینده عساکر خود را از افغانستان، خارج نماید.

و اما، رئیس جمهور اوباما گفت مبارزه با دهشت افگنان، به همان حدیکه در روز های بعد از حملات ۱۱ سپتمبر سال ۲۰۰۱ اهمیت داشت، حال هم اهمیت دارد.

"القاعده و مربوطین آن، انسان های کوچکی هستند که در جانب غلط تاریخ قرار دارند. آنان رهبری هیچ کشوری را بر عهده ندارند. هر باریکه یک دهشت افگن سعی میکند ما را به وحشت بیاندازد ما نباید به هراس بیافتیم".

انتظار میرود جنگ های شدیدی در ماه های آینده، با حملات ایالات متحده و قوای ائتلاف در ولایت قندهار، صورت گیرد. ولی آقای اوباما به فارغ التحصیلان اکادمی وست پوینت گفت که امریکایی ها، قبلاً هم با آزمون های دشوار مواجه شده بودند.

"ما ایالات متحده امریکا هستیم، ما اتحاد خود را مرمت نموده ، فاشيسم را شکست دادیم، و بیشتر از کمونیزم بقاء یافته ایم. ما آشفتگی ها را سپری کردیم. ما از جنگ های داخلی گذشته و از همه اینها سربلند و قویتر بیرون آمده ایم و یکبار دیگر اینکار را خواهیم نمود".

رئیس جمهور امریکا گفت جز اساسی ستراتیژی جهانی ایالات متحده آنست که متعهد به قواعد کلی ملی بوده و حقوق بنیادی بشر را حمایت میکند.

"زمانیکه یک شخص خاموش میشود، ما میخواهیم صدای او باشیم. زمانیکه مفکوره ها سرکوب میشود، ما زمینه را برای مباحثات آزاد باز میکنیم. وقتی نهاد های دیموکراتیک بنیاد گذاشته میشود ما برای حمایت از آن داخل اقدام میشویم. زمانیکه حوادث و مصائیب بشری دامنگیر میشود، ما دست یاری را دراز میکنیم. زمانیکه شان و مقام انسان از وی سلب میشود، امریکا با فقر مخالفت نموده و منبعی از کسب فرصت میشود. این ما هستیم، و این اقدامات را ما انجام میدهیم".

آقای اوباما در بیانات خود از ۷۸ فارغ التحصیل اکادمی وست پوینت که در عراق و افغانستان کشته شده اند، تقدیر بعمل آورد و بار دیگر اظهار داشت که ایالات متحده مصمم است تا ماموریت جنگی خود را در عراق تا چند ماه دیگر خاتمه بخشد.

XS
SM
MD
LG