لینک های دسترسی

Breaking News

اخراج روسیه از گروه هشت کشور صنعتی جهان


باراک اوباما از اروپا میخواهد که تعزیرات بر روسیه را افزایش دهد
باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده در جریان سفرش به هالند که هدفش منزوی ساختن روسیه به دلیل جدا ساختن شبه جزیرۀ کریمه از اوکراین است در یک نشست فوری با سران هفت کشور صنعتی بزرگ جهان ملاقات کرد.

رهبران کشور های بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، کانادا و جاپان ، روسیه را از گروه "G8" یا هشت کشور بزرگ صنعتی جهان، برای مدت نامعلومی خارج کردند.

رهبران این کشور ها گفتند که آنها در نشست گروه هشت کشور صنعتی جهان اشتراک نخواهند کرد که قرار است ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه آنرا در ماه جون میزبانی کند.

رهبران این کشور همچنان در یک بیانیه مشترک گفتند که آنها تازمانی به این روند ادامه خواهند داد که روسیه موقفش را تغییر ندهد.

آنها همچنان بر نشستی دیگری در ماه جون در بروکسل توافق کردند.

هدف رسمی این سفر رئیس جمهور اوباما، اشتراک در اجلاس امنیت هسته یی در هالند است. اما جدا ساختن شبه جزیرۀ کریمه از اوکراین توسط روسیه، به موضوع عمدۀ مورد بحث این اجلاس مبدل شده است.

آقای اوباما در هالند گفت که اوکراین یک بخش عمدۀ از مباحثات را به خود اختصاص میدهد.

او افزود:"اروپا و امریکا در حمایت از حکومت و مردم اوکراین متحد اند. ما در اقدام علیه روسیه به دلیل اعمالی که انجام داده است، متحد استیم."

در حالی که نگرانی ها از افزایش عساکر روسی در امتداد مرز با اوکراین بالا گرفته است، رهبر ایالات متحده میخواهد برای تعزیرات بیشتر علیه روسیه و کمک های اقتصادی برای حکومت اوکراین، حمایت کسب کند.

تقاضای وضع تعزیرات بر روسیه

ادارۀ ایالات متحده قیودات ویزه را وضع کرده و تعزیرات مالی را علیه روسیه افزایش داده است و از اروپای ها میخواهد که تصمیم مشابه را اتخاذ کنند.

تحلیلگران میگویند که این اقدام به مثابه یک آزمون برای آقای اوباما خواهد بود.

اعضای اتحادیه اروپایی نیز تعزیراتی را بر روسیه وضع کرده اند اما این تعزیرات به اندازۀ اقدامات واشنگتن شدت ندارد.
یکی از دلایل آن روابط عمیق اقتصادی کشور های اروپایی با روسیه است و این کشور ها به شکل گسترده بر گاز طبیعی آن کشور اتکا دارند.

رئیس جمهور اوباما برای کسب حمایت در منزوی ساختن روسیه، فراتر از اروپا گام میبردارد. آقای اوباما در حاشیۀ اجلاس امنیت هسته یی در هاگ، با شی جنپنگ، رئیس جمهور چین ملاقات کرد.

بیجنگ نیز اقدامات روسیه در اوکراین را مورد سوال قرار داد.
چین هفتۀ گذشته در رای گیری شورای امنیت برای فیصله نامۀ که همه پرسی در شبه جزیرۀ کریمه را غیر قانونی میخواند، رای ممتنع داد.

رئیس جمهور چین اشاره کرد که هر دو رهبر با هم گفت و شنود کردند و روی شماری از موضوعات مهم به توافق رسیدند. اما او جزئیات بیشتری در این رابطه ارایه نکرد.

خلع سلاح سازی هسته یی

اجلاس امنیت هسته یی نمایندگان ۵۴ کشور را گرد هم آورده تا در مورد خلع سلاح سازی هسته یی جهانی صحبت کنند.

با وجود آنکه بحث این اجلاس بیشتر بر اوکراین متمرکز است اما برخی از تلاش ها برای کاهش ذخایر هسته یی، دست آورد های را در بر دارد.

مقامات ایالات متحده و جاپان اعلان کردند که جاپان صد ها کیلو گرام یورانیم غنی شدۀ سطح بلند خود را تسلیم میدهد.
XS
SM
MD
LG