لینک های دسترسی

Breaking News

ثبت چهارمین واقعۀ مثبت پولیو در افغانستان


از آغاز سال روان میلادی تا اکنون چهار واقعۀ مثبت پولیو در افغانستان ثبت شده است

مقام‌های صحی در حوزه جنوب افغانستان می‌گویند که یک کودک پنج‌ماهه در روستای "سارنگ بادام" ولسوالی نوزاد ولایت هلمند، بهپولیو مصاب گردیده است.

به گفتۀ این مقام‌ها، پای راست این طفل فلج گردیده است و ریشۀ این ویروس به شهر کویته ربط دارد.

مقام‌های صحی می‌افزایند که فامیل این کودک با واکسین پولیو مخالفت داشت و از همین‌رو در مدت 5 ماه هیچ‌گونه واکسینی نگرفته است.

داکتر عبدالاحد حازم، آمر معافیت کتلوی ولایت هلمند به رادیو آشنا صدای امریکا می‌گوید، در پهلوی مشکلات امنیتی، شمار کودکانی که واکسین نگرفته اند، نسبت به تیم‌های تطبیق کنندۀ واکسین بیشتر است.

او می‌افزاید "به اساس مایکرو پلان، فعلاً در ولسوالی نوزاد، 92 هزار طفل زندگی می‌کنند؛ اما شماری تیم‌های صحی ما به مقایسه تعداد اطفال کمتر است".

داکتر میوند احمدزی، مسؤول محوه پروگرام پولیو در افغانستان به رادیو آشنا صدای امریکا می‌گوید، مشکلاتی سد راهی تطبیق برنامۀ واکسین در ولسوالی نوزاد ولایت هلمند شده است و برای حل آن مسؤولین صحی آن ولایت را، کابل فراخوانده ایم.

داکتر احمدزی، می‌افزاید "مشکلات در ولسوالی‌های شمالی هلمند وجود دارد، نسبت مشکلات امنیتی رفت و آمد محدود است، ما قبلاً نیز در این مورد نگرانی داشتیم، اما اکنون که واقعه تازه فلج رخ داده است؛ مسؤولین صحی را خواستیم تا مشکل اصلی معلوم گردد، بعداً اقدام خواهیم کرد".

سید کمال‌شاه، سخنگوی بخش پولیوی دفتر یونیسف به صدای امریکا می‌گوید که ثبت واقعۀ تازه پولیو ثابت ساخت که بیماری فلج اطفال هنوز در افغانستان وجود دارد و زندگی اکثر کودکان را تهدید می‌کند.

سخنگوی بخش پولیوی دفتر یونیسف می‌گوید"تنها راه حل این مشکل وقایه است، خانواده‌ها باید کوشش کنند تا هیچ طفل از واکسین باز نماند، مصاب‌شدن یک طفل به پولیو، زندگی هزاران طفل دیگر را تهدید می‌کند".

از آغاز سال جاری میلادی (۲۰۱۷) تا اکنون، چهار واقعه مثبت پولیو در افغانستان ثبت گردیده است که شامل یک واقعه در کندهار، یک واقعه دیگر کندز و دو واقعه مثبت نیز در ولایت هلمند می‌باشد.

XS
SM
MD
LG