لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش "بی سابقه" بیماری سوراخ قلب در میان کودکان افغان


مقام‌ های جمعیت هلال احمر افغانی می گویند که ارقام کودکان مبتلا به بیماری سوراخ قلب به طور "بی سابقه ای" افزایش یافته است و هر روز از یک تا ده کودک برای تداوی این بیماری به این اداره آورده می‌ شود.

داکتر محمدسلیم بهره‌ مند، رئیس خدمات صحی جمعیت هلال احمر افغانی روز سه‌ شنبه هنگام امضای تفاهمنامه تداوی کودکان بیماری سوراخ قلب با بنیاد خیریه صلیب سرخ چین گفت که در حال حاضر شمار کودکان مبتلا به بیماری سوراخ قلب به ۶۷۰۰ تن می‌ رسد که همه در انتظار تداوی می باشند.

به گفته داکتر بهره‌ مند با گذشت هر روز شمار کودکان این بیماری افزایش می‌ یابد.

داکتر بهره مند گفت: "واقعاً این (ابتلا به بیماری سوراخ قلب) روز افزون است. دیتای (معلومات) که در شروع پروگرام جمع آوری آن را شروع کردیم، شاید در یک ماه بین یک یا چند مریض می‌ داشتیم. حالا روزانه بین یک تا ده مریض ثبت می کنیم."

رئیس خدمات صحی جمعیت هلال احمر افغانی افزود که در سال ۱۳۹۵ در حدود دو هزار کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب ثبت شده بود اما این نهاد در داخل و خارج صرف ۱۲۰۰ تن آنان را تداوی کرده است.

افزایش این بیماری، جمعیت هلال احمر افغانی را واداشته است که راه‌ های تازه برای تداوی کودکان بیمار جستجو کند.

به همین منظور، جمعیت هلال احمر افغانی و بنیاد خیریه صلیب سرخ چین یک تفاهمنامه همکاری را امضا کرد که بر اساس آن چین ۵۰۰ طفل مصاب به سوراخ قلب را تداوی خواهد کرد.

حامد اکرم، سر پرست جمعیت هلال احمر افغانی هنگام امضای تفاهمنامه گفت: "با همکاری دو جانبه هر دو طرف توانست که ۲۱ طفل را آماده بسازد که به کشور چین فردا سفر کنند. این قدم اول است و در آینده وعده‌ های که به ما داده شده است، ادامه پیدا می‌کند و این پروسه همکاری، یک همکاری دوام‌ دار خواهد بود."

سرپرست جمعیت هلال احمر افغانی ابراز امیدواری کرد که در این زمینه با همکاری دوام‌ دار چین زمینه تداوی شماری زیادی از کودکان مبتلا به بیماری سوراخ قلب فراهم گردد.

سونگ شوپینگ، منشی عمومی بنیاد خیریه صلیب سرخ چین گفت که امکانات تداوی این ۲۱ کودک افغان که از بیماری سوراخ قلب رنج می‌ برند، در داخل افغانستان فراهم نبود و به همین دلیل به چین فرستاده می‌ شوند.

آقای شوپینگ افزود: "ما امیدواریم که این پروگرام بشری نجات زندگی برای دراز مدت وسعت یابد. صلیب سرخ چین در نظر دارد که در بخش‌ های منابع بشری، ارتقای ظرفیت و تخنیکی نیز همکاری کند."

جمعیت هلال احمر افغانی از سال ۱۳۸۸ خورشیدی به این طرف برنامه تداوی کودکان مبتلا به بیماری سوراخ قلب را آغاز کرد که تا اکنون نزدیک به ۱۲۰۰۰ بیمار را ثبت کرده که از این میان ۵۲۰۰ تن را تداوی نموده است.

این جمعیت عملیات ساده قلب را در داخل افغانستان انجام می‌ دهد و بیماران را که نیاز به عملیات‌ های پیچیده داشتند، قبل از امضای تفاهمنامه با چین به هند می‌ فرستاد.

XS
SM
MD
LG