لینک های دسترسی

Breaking News

بیش از ۶۶۰۰ کودک افغان مبتلا به سوراخ قلب منتظر تداوی اند


کودکان افغان مبتلا به سوراخ قلب در هند و چین نیز تداوی می‌شوند

جمعیت هلال احمر افغانستان با نشر کارکردهایش در جریان سال ۲۰۱۸ میلادی، گفت که آمار تداوی کودکان مبتلا به سوراخ قلب، ۶۰ درصد افزایش یافته است.

نیلاب مبارز، رئیس این نهاد به خبرنگاران گفت که از سال ۲۰۰۸ میلادی (با آغاز برنامه تداوی کودکان مبتلا به سوراخ قلب) تا حال ۸۶۷۴ تن تداوی شده؛ ولی هنوز هم ۶۶۴۶ کودک بیمار در فهرست انتظار برای تداوی به سر می‌برند.

اما خانم مبارز گفت: "...یک ازدیاد ۶۰ درصدی را در تداوی مریضان امسال (۲۰۱۸) نظر به سال گذشته، ما شاهد بودیم. امسال ما توانستیم که ۱۷۴۲ مریض را تداوی بکنیم در حالی که پارسال ۱۲۰۰ مریض و یک سال قبل از آن ۱۰۸۲ مریض را توانسته بودیم که تداوی کنیم".

جمعیت هلال احمر افغانستان، زمینۀ تداوی کودکان مصاب به بیماری سوراخ قلب از سراسر این کشور، در شفاخانه‌های داخلی و خارجی به صورت رایگان، فراهم می‌کند.

با وجود این تلاش‌ها، هنوز هم کودکان مبتلا به بیماری قلب متولد می‌شوند. آمار جمعیت هلال احمر افغانستان نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۸ میلادی، به تعداد ۲۲۴۹ مریض جدید ثبت گردیده است.

همچنان خانم مبارز، گفت که حدِ اقل، ۱۵ درصد کودکان ثبت‌شده در این نهاد، فوت کرده اند؛ اما او آمار دقیق آن را بیان نکرد.

سره میاشت، اعلام کرد که برای نخستین‌بار، مجموع کسانی که از سال ۲۰۰۸ میلادی به این طرف تداوی شده اند، نسبت به کسانی که در فهرست انتظار به سر می‌برند، بیشتر شده است.

کودکان مبتلا به سوراخ قلب، برعلاوۀ در خارج، در هشت شفاخانۀ داخلی نیز تداوی می‌شوند و خانم مبارز گفت که در نظر دارند تا تعداد این شفاخانه‌ها افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG