لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان هند را به بم‌گذاری سال ۲۰۲۱ در لاهور متهم کرد 


وزیر داخلهٔ پاکستان امروز ۱۳ دسمبر (۲۲ قوس) هند را به بم‌گذاری سال ۲۰۲۱ در نزدیکی خانهٔ حافظ سعید، بنیانگذار گروه لشکر طیبه، متهم کرد.

هند و ایالات متحده حافظ سعید را به حملهٔ مرگبار سال ۲۰۰۸ در ممبای متهم می‌کنند که در آن حمله به شمول شهروندان امریکایی، ۱۶۶ نفر کشته شدند.

در سال ۲۰۲۱ یک بم‌گذار انتحاری با موتر مملو از مواد انفجاری‌اش یک پوسته‌ٔ امنیتی بیرون از خانهٔ سعید را آماج قرار داد. در آن حمله چهار نفر کشته شدند، اما به سعید و اعضای‌ خانواده‌اش آسیب نرسید.

رانا ثناالله، وزیر داخلهٔ پاکستان امروز در یک نشست خبری گفت: "ما شواهد قوی در رابطه به دخیل بودن هند در این حمله در دست داریم. نیروهای ما تمامی شواهدی را در دست دارند که نشان می‌دهد هند این حمله را تمویل کرده بود."

هند تا اکنون در این خصوص اظهار نظر نکرده است.

حافظ سعید که هند آنرا طراح اصلی حملهٔ سال ۲۰۰۸ در ممبای می‌داند، دست داشتن در آن حمله را رد کرده است.

ثناالله گفت که ادارهٔ مبارزه با تروریزم پاکستان در این اواخر چندین عضو یک شبکه را پس از آن بازداشت کرد که در مورد دخیل بودن آنان در حملهٔ انتحاری سال ۲۰۲۱ معلومات به دست آورد.

او ادعا کرد که بخش تدقیق و مطالعات ادارهٔ استخبارات هند از این گروه حمایت کرده بود. با آنهم او در این مورد معلومات بیشتر ارایه نکرده و برای ثابت کردن اتهامات‌اش شواهدی را نیز پیشکش نکرد.

یک مقام ارشد ادارهٔ مبارزه با تروریزم پاکستان در نشست خبری امروز گفت که پاکستان معاملات بیش از ۸۰۰ هزار دالر را پی‌گیری کرد که برای تمویل این شبکه صورت گرفته بود. او افزود که شواهدی وجود دارد که این پول از هند فرستاده شده بود.

حافظ سعید در سال ۲۰۱۹ بازداشت شد و در نهایت به اتهامات متعدد تمویل تروریزم به ۳۱ سال زندان محکوم شد. اما او در پیوند به حملهٔ ۲۰۰۸ ممبای محاکمه نشد.

هند از دهه‌ها به اینسو پاکستان را به حمایت از تندروانی متهم می‌کند که در منطقه بر اهداف هند حمله می‌کنند. پاکستان همواره این اتهامات را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG