لینک های دسترسی

Breaking News

کاکر به طالبان: یا بر ضد تی‌تی‌پی‌ عمل کنید،‌ یا آنان را به اسلام‌آباد تسلیم بدهید


انوارالحق کاکر، سرپرست صدارت پاکستان
انوارالحق کاکر، سرپرست صدارت پاکستان

انوارالحق کاکر، سرپرست صدارت پاکستان، از حکومت طالبان در افغانستان خواسته است تا تصمیم بگیرند که آیا خود علیه ''تروریست‌هایی'' که از خاک افغانستان برای حملات در پاکستان استفاده می کنند، اقدام می‌کنند یا آنان را به اسلام‌‌آباد تسلیم می‌دهند.

کاکر در صحبت با برنامهٔ ''جرگه'' تلویزیون جیو در پاکستان گفت که عمل نکردن حکومت طالبان در مقابل فعالیت‌های ''تروریستی'' بر ضد پاکستان غیر قابل قبول است.

بر اساس گزارش انستیتیوت مطالعات منازعه و امنیت پاکستان، فعالیت‌های ''تروریستی'' در آن کشور در شش ماه نخست سال ۲۰۲۳ میلادی ۷۹ درصد افزایش یافته است. این ارقام نشان می‌دهد که حملات تندروان در مقایسه با عین مدت زمان در سال گذشته، افزایش قابل ملاحظه یافته است.

پاکستان حکومت طالبان در افغانستان را مقصر افزایش حملات ''تروریستی'' در پاکستان می‌داند و بار‌ها از رژیم طالبان خواسته است تا جلو حملاتی را بگیرد که از خاک افغانستان در پاکستان انجام می‌شود.

اما مقامات طالبان بار‌ها گفته اند که به هیچ فرد و یا گروه اجازه نمی‌دهند تا از قلمرو افغانستان بر ضد سایر کشور‌ها استفاده و حملات را طراحی و انجام دهند.

کاکر در مصاحبه با تلویزیون جیو پاکستان همچنین افزود که "تمام افغان‌ها مساویانه برای پاکستان مهم استند'' و اضافه کرد که ''پاکستان و افغانستان در مورد اینکه از یکدیگر چه انتظار داردند،‌ باید صادقانه فکر کنند.''

کاکر در این مصاحبه ادعا کرده است که طالبان در مورد مخفیگاه‌های تحریک طالبان پاکستان، آگاهی دارند و تاکید که اقدام برضد ''تروریست‌ها'' یک نیاز است.

سرپرست صدارت پاکستان به تاریخ هشتم نومبر نیز در یک نشست خبری گفت که مقام‌های پاکستانی به طالبان این پیام را رسانده اند که از میان پاکستان و تحریک طالبان پاکستان یکی را انتخاب کند.

کارکر همچنین گفت که پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان در اگست ۲۰۲۱، پاکستان توقع داشت که صلح در افغانستان تامین شود و طالبان برضد گروه‌های مخالف پاکستان به ویژه تحریک طالبان پاکستان، عملیات را راه‌اندازی کند و از خاک این کشور علیه کشوری دیگر استفاده نشود.

اما به گفتهٔ کاکر،‌ پس از مسلط شدن طالبان در افغانستان، حملات "تروریستی" ۶۰ درصد و حملات انتحاری ۵۰۰ درصد در پاکستان افزایش یافت.

طالبان هنوز در خصوص اظهارات تازۀ سرپرست صدارت پاکستان واکنش نشان نداده است، اما قبل بر این، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان در واکنش به اظهارات هفته گذشتۀ کاکر گفته بود که افغانستان مسوولیت تامین امنیت در پاکستان را ندارد. به گفتۀ مجاهد، پاکستان نباید بار ناکامی‌های خود را به دوش افغانستان بیاندازد.

سخنگوی حکومت طالبان گفته بود که افزایش خشونت در پاکستان پس از رویکار آمدن حکومت طالبان در افغانستان، دلیل شده نمی‌تواند که حکومت طالبان در این خشونت‌ها دست داشته باشد.

گروه

XS
SM
MD
LG