لینک های دسترسی

Breaking News

انتخابات افغانستان و امیدواری اسلام آباد به بهبود روابط با کابل


نواز شریف، صدراعظم پاکستان، می گوید او به این امید است که انتخابات افغانستان راهکاری برای ایجاد اتحاد و هماهنگی میان مردم جنگ زده آن کشور گردد.

در یک اعلامیه رسمی منتشر شده از اسلام آباد آمده است که نواز شریف در همکاری با رهبر جدید افغانستان در راستای صلح و ثبات در منطقه متعهد است .

نیرو های امنیتی افغانستان و پاکستان قبل از برگزاری انتخابات پنجم اپریل در افغانستان، مرز های میان دو کشور را مسدود کردند و همچنان نیروهای اضافی را برای کنترول نقاط مرزی بیشتر ساختند.

آقای شریف همچنان بیان داشته است که برگزاری انتخابات افغانستان یک لحظه تاریخی برای افغان ها در مسیر دیموکراسی می باشد و تصمیمی که مردم افغانستان از طریق رای دادن گرفتند، انعکاس دهنده مرام و اهداف آنان در پیاده سازی فرهنگ دیموکراسی می باشد.

مشاهد حسین، رئیس کمیته دفاعی مجلس سنای پاکستان می گوید حکومت آن کشور، سیاست عدم مداخله در روند انتخابات افغانستان را اتخاذ کرده بود. اوهمچنان ابراز امیدواری می کند که نتایج این روند دیموکراتیک درافغانستان باعث جهش بزرگ به سوی آینده در روابطه هر دو کشور شود.

به عقیده آقای حسین این فرصت خوبی برای پاکستان است. رهبر جدید در کابل به زودی روی کار خواهد آمد، رهبری که مشروعیت دارد، از حمایت جامعه بین المللی برخودار می باشد و به یاد داشته باشید رهبری که در جریان مبارزات انتخاباتی خود هیچگاهی پاکستان را هدف قرار نداد. فکر می کنم بنا براین خوش بینی ها و اطیمنان باید گفت که صلح و ثبات در افغانستان و افغانستان با ثبات، با امنیت، آرامی و صلح در پاکستان وابسته است.

آقای حسین می گوید انتخابات افغانستان پیام روشن و واضح را به رهبران پاکستانی رساند که با طالبانی آن کشور درگیر استند. او گفت اشتراک ۶۰ در صد رای دهندگان در کشوری جنگ زده ای مانند افغانستان نشان می دهد که افغانستان تغیر کرده است و به کشوری تبدیل شده که مردم به عوض فیر مرمی، برگه های انتخاباتی را ترجیع دادند. مردم برای آینده خود آواز بلند کردند.

آقای حیسن همچنان علاوه کرد تحت رهبری نواز شریف حکومت پاکستان به خصوص اردوی آن کشور هیچ گروهی را برای نفوذ پاکستان در افغانستان حمایت نمی کند.

به گفته حسین پاکستان مسیر خود را تغیر داده است. فصل نوآغاز شده و رهبرجدید نیرو های مسلح در پاکستان و یک رهبر سیاسی نو روی کارآمده است. عدم مداخله پاکستان در انتخابات افغانستان گواه این امر می باشد. پاکستان در هیچ مداخله در افغانستان متهم نشد و این خود عزم راسخ پاکستان را در زمینه صلح و ثبات افغانستان نشان میدهد.

به عقیده رئیس کمیته دفاعی مجلس سنای پاکستان، این روش ها برای روابط بهتر میان هر دو کشور ممدخواهد بود.

در دهه ۱۹۹۰، پاکستان طالبان افغان را کمک کرد تا اکثر نقاط افغانستان را تحت کنترول شان در بیاورند. ادعای وجود دارد که عناصری در اردوی پاکستان این گروه اسلام گرا را تا امروز حمایت می کند، اتهامی که از سوی حکومت پاکستان همواره رد شده است.

گزارش: ایاز گل، خبرنگار صدای امریکا در اسلام آباد
برگردان: رویا زمانی
XS
SM
MD
LG