لینک های دسترسی

Breaking News

اردوی پاکستان: ۱۲ 'تروریست' تحریک طالبان پاکستان را کشتیم


سازمان ملل متحد تخمین زده است که ۴۰۰۰ جنگجوی تحریک طالبان پاکستان در ساحات مرزی آن کشور با افغانستان مستقر اند

مقام‌های پاکستانی روز چهارشنبه هشتم فبروری (۱۹ دلو) گفتند که در عملیات نظامی ضد دهشت افگنی در ساحهٔ لکی مروت در ایالت خیبرپشتونخواه ۱۲ "تروریست" تحریک طالبان پاکستان کشته شدند.

اردوی پاکستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در جریان این عملیات "اسلحه، مهمات و پول افغانی" نیز از نزد "تروریستان" کشف و ضبط شده است.

در هفته‌های اخیر حملات تحریک طالبان پاکستان افزایش یافته است که در اثر آن صدها نفر به شمول نیروهای امنیتی پاکستان کشته شده و روابط اسلام‌آباد با حکومت طالبان در افغانستان که روابط نزدیک با تحریک طالبان پاکستان دارد، کشیده شده است.

مقام‌های پاکستانی ادعا می‌کنند که حملات تحریک طالبان پاکستان در پایگاه‌های آن گروه در خاک افغانستان طراحی می‌شود، اما طالبان انجام حملات تروریستی فرامرزی از افغانستان را رد می‌کنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به صدای امریکا گفت که این گروه "تمام تلاش‌های ممکن" را به خرج می‌دهد تا از خاک افغانستان بر ضد کشور دیگری بهره‌گیری نشود. مجاهد مقام‌های پاکستانی را ترغیب کرد تا پیش از دراز کردن انگشت انتقاد به سوی افغانستان، در مورد فعالیت‌های تروریستی داخلی پاکستان تحقیق همه‌جانبه انجام دهد.

سخنگوی حکومت طالبان گفت که "پاکستان همسایهٔ نزدیک و کشور دوست و برادر" افغانستان است و به گفتهٔ وی طالبان نمی‌خواهد که روابط حکومت این گروه با پاکستان خدشه‌دار شود. او گفت که از سفرهای مقام‌های پاکستانی به افغانستان برای بحث و هماهنگی در زمینهٔ مبارزه با دهشت افگنی استقبال می‌شود.

هفتهٔ گذشته، انفجار نیرومندی در داخل یک مسجل در مقر فرماندهی پولیس شهر پشاور منجر به کشته شدن نزدیک به صدنفر و زخمی شدن شمار زیادی شد که اکثر قربانیان نیروهای امنیتی پاکستان بودند.

تحریک طالبان پاکستان گفته است که در حملهٔ پشاور دست نداشته است، اما مقام‌های پاکستانی تحریک طالبان پاکستان را به انجام این حمله متهم کرده می‌گویند که این حمله در خاک افغانستان طرحریزی شده است.

تحریک طالبان پاکستان که از سوی ایالات متحده به صفت سازمان دهشت افگن بین‌المللی شناسایی شده است، از دیر زمان حملات تروریستی را در پاکستان انجام داده است که مجر به کشته شدن هزاران نفر اعم از غیرنظامیان و نیروهای امنیتی پاکستان شده است.

بررسی‌های اخیر سازمان ملل متحد نشان داده است که پس از مسلط شدن طالبان در افغانستان در اگست سال ۲۰۲۱، تحریک طالبان پاکستان نیرومندتر و جسورتر شده است. یافته‌های این سازمان حاکی است که حدود ۴۰۰۰ جنگجوی تحریک طالبان پاکستان در ساحات هم مرز پاکستان با افغانستان مستقر اند.

XS
SM
MD
LG