لینک های دسترسی

Breaking News

عمران خان از سمت ریاست حزب تحریک انصاف پاکستان برکنار شد


مقامات پاکستان می‌گویند که عمران خان، صدراعظم پیشین پاکستان که در حال حاضر با اتهامات بی‌شمار در زندان به سر می‌برد، روز شنبه دوم دسمبر (۱۱ قوس) از ریاست حزبی که خود تاسیس کرده بود، برکنار شد.

خان حزب تحریک انصاف پاکستان را در سال ۱۹۹۶ تاسیس کرد و نتوانست حتا یک کرسی پارلمان را در انتخابات سال بعدی به دست آورد، اما به سرعت رشد کرد و پس از رای‌گیری در سال ۲۰۱۸ موفق شد تا بیشترین کرسی‌ها را در پارلمان این کشور به دست آورد و صدراعظم پاکستان شد.

عمران خان پس از آنکه در سال ۲۰۲۲در پی رای عدم اعتماد در پارلمان پاکستان از قدرت کنار زده شد، پس از ماه‌ها کشمکش سیاسی، در پیوند با پرونده‌های متعدد حقوق بازداشت و زندانی شد.

عمران خان که بر اساس نظرپرسی‌ها در پاکستان، هنوز هم یکی از محبوب‌ترین چهره‌های سیاسی آن کشور در بین مردم است، ادعا کرده است که این "اتهامات دروغین" به خاطرجلوگیری از شرکت‌ وی در انتخابات سال آینده طراحی شده است.

یک مقام حزب تحریک انصاف گفت که گوهر خان، وکیلی که با عمران خان ارتباطی ندارد، به عنوان رییس جدید این حزب انتخاب شده است.

این تصمیم پس از آن اتخاد شد که کمیسیون انتخابات پاکستان به تاریخ ۲۳ نومبر (دوم قوس) از حزب تحریک انصاف پاکستان خواست تا برای شرکت در انتخابات سال آینده در آن کشور، انتخابات درون حزبی را برگزار و رهبر جدید این حزب را انتخاب کند.

کمیسیون انتخابات پاکستان به حزب تحریک انصاف پاکستان دستور داده تا در جریان ۲۰ روز انتخابات درون حزبی برگزار کند تا نماد انتخاباتی خود – بیت کرکت – را حفظ کند.

در حکم کمیسیون انتخابات پاکستان آمده است: "در صورتیکه حزب متذکره از دستور کمیسیون پیروی نکند و انتخابات درون حزبی خود را در ۲۰ روز تعیین شده برگزار نکند ... واجد شرایط دریافت نماد انتخاباتی نخواهد بود."

بانک جهانی می‌گوید که، نماد انتخاباتی در پاکستان که میزان باسوادی بزرگسالان آن ۵۸ در صد است، بسیار مهم است.

بر اساس قوانین انتخابات پاکستان، احزاب سیاسی موظف اند هر پنج سال یک بار انتخابات درون حزبی را برگزار کنند.

کمیسیون انتخابات پاکستان در ماه اگست سال روان میلادی اعلام کرد که عمران خان به دلیل محکومیت و زندانی شدن به اتهام فساد اداری، نمی‌تواند برای مدت پنج سال هرگونه مقام دولتی را احراز کند.

بر اساس قانون پاکستان، فردی که محکوم شده باشد، نمی‌تواند حزب‌اش را رهبری کند، در انتخابات اشتراک کند یا در راس یک ارگان دولتی قرار گیرد.

سید ذوالفقار بخاری، سخنگوی حزب تحریک انصاف گفت: "این یک اقدام موقت است."

حزب تحریک انصاف در حال مبارزه با سرکوب گسترده است، به طوری که چهره های اصلی حزب یا زندانی شده اند یا مجبور به ترک حزب شده اند.

سیاستمداران در این کشور اغلب درگیر روندهای حقوقی هستند که به گفته ناظران حقوق بشر توسط اردوی قدرتمندی که مستقیماً برای بیش از نیمی از تاریخ خود بر این کشور حکومت کرده و همچنان از قدرت عظیمی برخوردار است، طراحی می‌شوند.

خان از ماه اگست در بازداشت به سر می‌برد و در حال حاضر در انتظار محاکمه در چندین قضیه از جمله اتهام افشای اسناد محرم دولتی است.

گروه

XS
SM
MD
LG