لینک های دسترسی

Breaking News

استخبارات و اردوی پاکستان: نفوذ خود برطالبان را از دست داده ایم


فیض حمید، رییس اداره استخبارات پاکستان
فیض حمید، رییس اداره استخبارات پاکستان

مقامات ارشد استخبارات و اردوی پاکستان می‌گویند که آنان نفوذ خود بر طالبان را از دست داده اند و به دلیل هراس از افزایش خشونت‌ها پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، مرز‌های خود با افغانستان را حصارکشی می‌کنند.

فیض حمید، رییس اداره استخبارات پاکستان و قمر جاوید باجوه، لوی درستیز پاکستان روز پنجشنبه اول جولای (۱۰ سرطان) در یک جلسه هشت ساعته پشت درهای بسته به قانونگذاران این کشور گفتند که پاکستان تلاش دارد تا طالبان را به یافتن راه حل سیاسی ترغیب کند، اما نفوذ این کشور بر طالبان رو به زوال است.

آقای حمید و باجوه گفتند که پاکستان حدود ۹۰ درصد مرزهای خود با افغانستان را حصارکشی کرده تا کشورشانرا پس از خروج نیروهای ناتو و ایالات متحده، از افزایش خشونت در افغانستان حفاظت کنند.

پاکستان هراس دارد که ممکن در صورت افزایش خشونت و یا وخیم شدن اوضاع در افغانستان، میلیون‌ها افغان به این کشور رو بیاورند.

پاکستان در حال حاضر میزبان سه میلیون مهاجر افغان است که برخی از آن‌ها از دهه ۱۹۸۰ در آنجا زندگی می‌کنند.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجهٔ پاکستان به شبکه محلی ای آر وای گفت که بحث روز پنجشنبه در مورد افغانستان "صریح و جامع" بود و سایر مسایل قرار است در جلسه آینده مورد بحث قرار گیرد.

این در حالیست که یک روز پیش عمران خان، صدراعظم پاکستان سیاست گذشتهٔ کشور مبنی بر دخیل شدن در جنگ علیه تروریزم به رهبری ایالات متحده در افغانستان را "حماقت" خوانده و گفت که هرگز در جنگ از امریکا حمایت نخواهد کرد.

آقای خان که در پارلمان این کشور سخنرانی می‌کرد گفت: "ما می توانیم در صلح با امریکا شریک باشیم و خواهیم بود. ما دیگر هرگز نمی توانیم در جنگ شریک باشیم."

صدراعظم پاکستان چالش های اصلی امنیتی و اقتصادی کشورش را نیز ناشی از این سیاست‌ها خواند.

او گفت که اسلام آباد از طالبان خواسته است تا از اشغال نظامی افغانستان دست بردارند و آن‌ها را هشدار داده که چنین اقدامی فقط باعث طولانی شدن جنگ داخلی و ویرانی بیشتر می شود.

XS
SM
MD
LG