لینک های دسترسی

Breaking News

مردان مسلح در شهر کراچی ده ها نفر را کشتند


کشته شدگان همه اقلیت اسماعیلیۀ پاکستان اند

کم از کم ۴۵ مسلمان فرقۀ اسماعیلیه در شهر کراچی پاکستان پس از آن کشته شد که مردان مسلح بر بس حامل آنان گلوله باری کردند. مقام های پاکستانی می گویند که شش مهاجم سوار بر موترسایکل این حمله را انجام دادند.

طارق جادون، آمر هیات تحقیقات این قضیه به خبرگزاری رویترز گفت که در این حمله از چندین نوع سلاح استفاده شده بود و تحقیقات در ساحه جریان دارد. او افزود که ۱۳ نفر دیگر در این حمله زخمی شده است.

شاهدان عینی می گویند مسافران فکر کردند که مردان مسلح می خواهند اموال آنان را سرقت کنند، به همین دلیل به صورت فوری هر آنچه را که با خود داشتند به آنان پیشکش کردند و به تضرع پرداختند که آنان را نکشند. اما به گفتۀ آنان مهاجمان به آنان دستور داد که سرهای شان را پایان نگهدارند و سپس به گلوله باری پرداختند.

کشته شدگان عمدتاً مردان و زنان جوان بودند که ۱۶ زن نیز مشمول آنان می باشد. شاهدان می گویند که مهاجمان از گلوله باری بر رانندۀ بس و دو کودک پرهیز کردند.

نواز شریف صدر اعظم پاکستان پس از این رویداد نشست سرتاسری احزاب سیاسی پاکستان را برگزار کرد. او گفت که دهشت افگنان اجتماعات بی طرف و صلح خواه پاکستان را که در هیچگونه منازعه دخیل نبوده اند، هدف قرار می دهند.

پس از این رویداد راحیل شریف لوی درستیز اردوی پاکستان سفر سه روزه اش را به سریلانکا فسخ کرد. گزارش هایی هم وجود دارد که رئیس عمومی پولیس ایالت سند به دنبال این رویداد از وظیفه اش برکنار شده است.

برگه هایی که در محل رویداد برجا گذاشته شده بود، این حمله را به عمال گروه دولت اسلامی در پاکستان نسبت می دهد.

در عین زمان شخصی که خود را سخنگوی گروه جندالله – شاخۀ انشعابی تحریک طالبان پاکستانی- می خواند به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته است که جنگجویان آن گروه این حمله را انجام داده اند.

اقلیت اسماعیلیه در پاکستان روشنفکر و از دید اکریت یک فرقۀ غیر سیاسی پنداشته می شود که اکثراً در سکتور های صحت و تعلیم و تربیه کار می کنند.

کراچی مرکز اقتصادی پاکستان از مدت ها به اینسو شاهد خشونت های نژادی، مذهبی و سیاسی بوده است.

XS
SM
MD
LG