لینک های دسترسی

کشته شدن ۳۵ تندرو در حملۀ هوایی نظامیان پاکستانی


ارتش پاکستان می گوید که از آغاز تهاجم نظامی تا کنون ۲۰۰۰ شورشی را از بین برده است

مقام های اردوی پاکستان می گویند که در حملۀ طیاره های جنگی پاکستان بر مواضع تندروان در منطقۀ قبایلی داتاخیل در وزیرستان شمالیکم از کم ۳۵ شورشی کشته شد.

نظامیان پاکستانی از جون ۲۰۱۴ به اینسو تهاجم نظامی را بر ضد مواضع تندروان در وزیرستان شمالی راه اندازی کرده اند. ارتش پاکستان ادعا می کند که تا کنون در این عملیات ۲۰۰۰ شورشی و نزدیک به ۲۰۰ سرباز حکومتی کشته شده است.

مناطق بی قانون قبایلی پاکستان از دیرزمان پناهگاه امن تندروان پاکستانی و خارجی بوده است. محدودیت دسترسی خبرنگاران به این ساحه، تایید مستقلانۀ هرگونۀ ادعای مقام های پاکستانی را تقریباً ناممکن می سازد.

حکومت پاکستان با وصف هشدار های مکرر ایالات متحده،برای سال های سال تندروان را اجازۀ فعالیت در مناطق قبایلی داده است؛ هرچند مواضع این گروه ها بارها هدف حملات طیاره های بی پیلوت امریکایی قرار گرفته است.

تندروان مستقر در ساحات قبایلی پاکستان تعهد کرده اند که با حملات مرگبار بر اهداف حکومتی پاکستان از این تهاجمات انتقام خواهند گرفت.تندروان در دسمبر ۲۰۱۴ بر یک مکتب در پشاور حمله کرده و ۱۵۰ نفر – عمدتاً کودکان- را کشتند.

ملا فضل الله، رهبر تحریک طالبان پاکستانی با پذیرفتن مسوولیت این حمله گفت که هدف آن انتقامجویی از تهاجم نظامی ارتش پاکستان در ساحات قبایلی بود.

پاکستان و افغانستان از دیرزمان همدیگر را به پناه دادن گروه های تندرو متهم کرده اند، اما پس از رویداد مرگبار پشاور به نظر می رسد که پاکستان بیش از هر وقت دیگر به همکاری برای مبارزه با دهشت افگنی مصمم شده است.

XS
SM
MD
LG