لینک های دسترسی

"پاکستان با وجود دریافت پول از ایالات متحده با طالبان ارتباط مستقیم دارد."


"پاکستان با وجود دریافت پول از ایالات متحده با طالبان ارتباط مستقیم دارد."

روزنامه نیویارک تایمز از قول این گزارش میگوید باوجودیکه پاکستان بیشتر از یک ملیارد دالر را برای مقابله با تندروان از ایالات متحده دریافت نموده است ولی این شریک ظاهری امریکا در جنگ با تندروان، به مأمورین اداره استخبارات خود اجازه می دهد تا مستقیماً با طالبان در تماس شده و شبکه های از گروه های تندرو را برای جنگ علیه عساکر امریکایی در افغانستان تنظیم نموده و حتی بر علیه رهبران افغانستان دسیسه سازی نماید.

روزنامه نیویارک تایمز می نویسد اکثریت اطلاعات در این گزارش در استخبارات خالص و بررسی های امنیتی از داخل افغانستان جمع آوری شده است و تائید آن مشکل می باشد و بیشتر آن از اداره استخبارات افغانستان بدست آمده است که دشمن پاکستان می باشد. ولی روزنامه می نویسد بیشتر این گزارش بر اساس منابعی می باشد که نظامیان آن را موثق می شمرند.

در این گزارش آمده است که اداره استخبارات پاکستان در کنار القاعده به طرح حملات می پردازند. ولی کارشناسان می گویند باوجود این ادعاها ثابت نمودن این موضوع با اسناد و شواهد دشوار میباشد.

روزنامه نیویارک تایمز می نویسد این گزارش شامل اطلاعات دست اول از خشم و ناراحتی امریکایی ها در مقابل عدم تمایل پاکستانی ها برای مقابله با شورشیانی می باشد که در مناطق سرحدی پاکستان بسر می برند و آزادانه به افغانستان رفت و آمد داشته و بعد از انجام حملات شان دوباره و با مصئونیت بخاک پاکستان بر میگردند. ولی گزارش مشعر است که اردوی پاکستان در دو نقش ایفای وظیفه مینمایند که هم دوست است و هم دشمن، یعنی اداره استخبارات آن مدتهاست که مورد سؤظن مامورین امریکایی قرار دارند که دو جانبه بازی می کنند، یعنی بعضی از تقاضاهای امریکایی ها را برای همکاری قبول نموده و در مقابل تلاش میکنند با همکاری با تعدادی از شبکه های شورشیان که با امریکا می جنگند، نفوذ خود را در افغانستان توسعه دهند.

روزنامه نیویارک تایمز میگوید در عقب صحنه، مامورین حکومت اوباما و حکومت بش و قوماندانان نظامی امریکا بارها با مامورین ارشد پاکستانی مقابل شده و آی اس آی را متهم به بغرنج نمودن اوضاع در افغانستان نموده اند و حتی به مامورین پاکستانی فهرستی از اسامی مامورین آی اس آی را که با عمال تندروان همکاری دارند، پیشکش نموده بودند.

روزنامه نیویارک تایمز ادامه میدهد طبق این گزارش مردیکه ایالات متحده متکی به جنگ با تندروان است و سمت پر قدرتی در حکومت پاکستان دارد جنرال اشفاق کیانی است که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷، ریاست اداره استخبارات پاکستان یا آی اس آی را بر عهده داشت. و امریکایی ها از وی تقدیر میکنند که در راستای متوقف نمودن ارتباط مامورین اش با تندروان مساعی زیادی بخرچ داده است. گزارش بمراتب از جنرال حمید گل رئیس سابق آی اس آی سخن میزند که بین سالهای ۱۹۸۷ تا ۱۹۸۹ این سمت را داشت و در ارتباط با مجاهدین افغان بود و حتی بعد از کناره گیری از کار هم این ارتباط را نگهداشت، و بعضی از این مجاهدین به گروه طالبان مبدل گردیدند. و بنظر می رسد که حمید گل هنوز هم به اینکار ادامه میدهد.

روزنامه نیویارک تایمز می گوید گزارش حاکی است که حمید گل با جلال الدین حقانی، و گلبدین حکمت یار که هزاران جنگجو را در اختیار دارند و مسئول موجی از خشونت ها در افغانستان هستند ارتباط مستقیم دارد.

گزارش بطور مثال می گوید یک خبر استخباراتی حاکی است که حمید گل در ماه جنوری سال ۲۰۰۹ با گروهی از تندروان در شهر وانه مرکز وزیرستان جنوبی ملاقات داشت و در این ملاقات سه مو سپید عرب که احتمالاً القاعده بودند هم اشتراک داشتند. این ملاقات غرض طرح حملۀ برای انتقام جوئی از کشته شدن زمری بود که نام مستعار اسامه الکینی است که در جریان حمله طیارات بدون پیلوت امریکا کشته شد. الکینی عملیات القاعده را در پاکستان عهده دار بود و طراح حملات بسیار مرگبار این گروه بود.

روزنامه نیویارک تایمز می گوید ایالات متحده از ملل متحد تقاضا نموده بود تا اسم حمید گل را در فهرست دهشت افگنان بین المللی بگنجانند. حمید گل که متقاعد میباشد و در روالپندی زندگی میکند این ادعا ها را رد میکند.

این گزارش به ترتیب زمانی، مساعی آی اس آی را برای اداره شبکه های بم گزاران انتحاری که دفعتاً در سال ۲۰۰۶ در افغانستان ظاهر شدند، بر شمرده است.

این گزارش روز یکشنبه به نشر رسیده است و آن را میتوانید از صفحه انترنتی ویکی لیک بدست آورید.

XS
SM
MD
LG